[Artykuł zewnętrzny]

Dzięki nowoczesnym smartfonom, które wyposażone są w kamery o dość dobrych parametrach coraz większa liczba osób zaczyna nie tylko wykonywać zdjęcia i dzielić się nimi na takich portalach społecznościowych jak Facebook czy Instagram, ale również pasjonuje się tą dziedziną sztuki. Jednak czy smartfon może faktycznie wykonać zdjęcia o naprawdę dobrej jakości i kontraście?

Doskonałe zdjęcia za pomocą smartfona

Wszystko zależy od tego, jaki dokładnie smartfon posiadamy. Im wyższa półka tym oczywiście lepsza kamerka umieszczona w obudowie telefonu. Niektóre smartfony mogą posiadać kamery skomponowane z 6-8 elementów i mogą mieć naprawdę świetne parametry. Jednak każdy, im więcej zdjęć wykonuje tym bardziej dąży do tego, aby były one jeszcze lepszej jakości. Jest to zupełnie naturalne, ponieważ chcemy stawać się lepsi w tym, co robimy. Przestają nam wystarczać filtry z instagrama i chcemy osiągnąć “wyższy poziom wtajemniczenia”. Dlatego producenci telefonicznych gadżetów bardzo szybko podchwycili ten trend i wprowadzili do sprzedaży obiektywy nakładane na smartfony, za pomocą których można wykonywać jeszcze lepsze, głębsze i bardziej interesujące fotografie z użyciem smartfona.

Fish eye – najciekawszy efekt uwielbiany przez miliony ludzi na świecie

Termin Fish eye czyli rybie oko został stworzony w 1906 roku przez amerykańskiego fizyka i wynalazcę Roberta W. Wooda w oparciu o to, w jaki sposób krajobraz widzi ryba. Od tej pory termin ten na stałe wszedł do fotografii i rybim okiem nazywa się specjalistyczny obiektyw ultraszerokokątny, który charakteryzuje się bardzo szerokim kątem widzenia oraz dużymi zniekształceniami obrazu dzięki nieskorygowanej dystorsji. Kąt widzenia takiego obiektywu to zazwyczaj 180 stopni w przypadku profesjonalnych obiektów do aparatów. Obiektywy szerokokątne pozwalają sfotografować szerokie kadry i dają naprawdę duży kąt widzenia. W większości z nich producenci starają się usunąć wady optyczne, a najczęstszą w szerokim kącie jest dystorsja, czyli zaginanie i rozciąganie brzegów oraz rogów zdjęcia. Wyjątkiem od reguły jest właśnie rybie oko, które obejmuje tak szeroki kąt widzenia, że prawidłowa korekcja dystorsji jest praktycznie niemożliwa. Im szerszy kąt tym bardziej widoczna jest dystorsja. Jest to zupełnie naturalne, ponieważ staramy się ścisnąć naprawdę szeroki kąt widzenia wynoszący często ok. 180 stopni na płaskiej matrycy.

photo credit: CC by Skley / Flickr

Trudno więc spodziewać się, że będzie to wyglądało naturalnie. Jednak dzięki temu, iż nie wygląda to naturalnie ani trochę, rybie oko jest tak popularne i chętnie stosowane przez wielu fotografów na całym świecie. Od teraz w rybim oku mogą zakochać się również użytkownicy smartfonów, ponieważ obiektyw ten można zakupić w wersji mini i przyczepić do swojego telefonu. Rybie oko pokochali również sportowcy i muzycy – idealnym przykładem może być teledysk Beastie Boys “Shake Your Rump”, gdzie muzycy nachylają się nad nisko położoną kamerą, która obejmuje wszystko wokół. Ponadto rybie oko stosuje się również do uzyskania ciekawego efektu grupowego portretu kreatywnego, np. zespołu. Takie fotografie często gościły na okładkach różnych albumów muzycznych.

Dzięki #CLIPPO Twoje fotografię zyskają niepowtarzalny efekt

#CLIPPO to nowoczesny gadżet na smartfona, który obejmuje 3 fantastyczne obiektywy: makro, szerokokątny oraz opisany powyżej fish eye czyli rybie oko. Jest to zupełna nowość na rynku, która bardzo szybko zyskuje na popularności. Obiektyw do telefonu #CLIPPO to funkcjonalny gadżet, który montuje się na smarftonie w ciągu zaledwie kilku sekund. Dzięki przemyślanemu i wytrzymałemu klipsowi obiektyw doskonale się trzyma i nie przesuwa w trakcie wykonywania zdjęć. Dodatkowo jest on bardzo praktyczny i łatwy w obsłudze, ponieważ nie wymaga instalacji dodatkowych aplikacji czy specjalistycznych programów do obróbki zdjęć.

photo credit: C by Clippo.pl

#CLIPPO dzięki swoim niewielkim gabarytom bez większych problemów zmieści się do kieszeni spodni czy kurtki, a także do damskiej torebki. Dzięki wysokiej jakości, spolerowanej i odpornej na zarysowanie soczewce jakość zdjęć jest naprawdę zdumiewająca. Zdjęcia są zdecydowanie wyraźniejsze, a kontrast ulega znacznej poprawie. Ponadto nie można tutaj zapomnieć o wspaniałej głębi oraz nieskazitelnych barwach, jakie uzyskuje się dzięki zastosowaniu jednego z trzech obiektywów. Wykonywanie zdjęć za pomocą obiektywu fish eye zapewnia nie tylko fantastyczną zabawę, ale również idealne, wizualne efekty. W przeciwieństwie do najtańszych zestawów, składających się z kilku obiektywów o różnych funkcjach i zastosowaniach, efekt rybiego oka na zdjęciach wykonanych obiektywem #CLIPPO nie zawiera “czarnego koła” wokół zdjęcia, czy mówiąc inaczej, dużej czarnej obwoluty na finalnym zdjęciu, która potrafi zepsuć nawet najlepszej jakości fotografię.

 

[Artykuł zewnętrzny]

    Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!