Phishing to internetowa metoda na wyłudzanie haseł, pieniędzy i danych użytkowników. Wielu z was kojarzy pewnie przekręt nigeryjski lub chociażby wiadomości o wujku z Afryki, który w spadku chce nam przepisać fortunę. Jednak teraz internetowi przestępcy zaczęli korzystać z nowej metody. Tak zwanego sposobu na „makra”.

Firma Barracuda Networks przestrzega przed takim procederem, gdyż martwią się o dobro użytkowników i chcą zapewnić ludziom bezpieczeństwo.

Jak działa ten sposób?

Na wstępie dostajemy wiadomość e-mail, której nadawca podaje się za ważną instytucję państwową. W jej treści jesteśmy proszeni o pobranie załącznika, w którym znajduje się plik tekstowy z programu Microsoft Office Word, w tym pliku zaimplementowane są makra, które pobierają na nasz komputer programy typu ransomware, bądź wirusy. Mogą one całkowicie zablokować dostęp do naszych danych lub zmienić nasz komputer w „zombie”, który na polecenie hakerów będzie wykonywał ataki DDOS bądź stanie się chociażby górnikiem kryptowalut korzystając z naszych podzespołów. Może też wykradać nasze hasła do konta bankowych itp. W każdym razie jest to oprogramowanie niepożądane.

Specjaliści z firmy Barracuda Networks chcąc dowiedzieć się więcej o przestępcach, sprawdzili IP nadawcy wiadomości ustalili, że pochodzą one z Francji. Jednakże sprawdzając rekord A domeny okazało się że prowadzi on do Petersburgu. Więc tak naprawdę nie jesteśmy w stanie ustalić dokładnego położenia cyberprzestępców.

Pamiętajcie o uważnym czytaniu wiadomości i ostrożności w sieci!

Źródło: Barracuda Networks​

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!