WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Five App – polska apka dla głuchoniemych zyskała finansowanie

Five App to polska aplikacja, która w maju ubiegłego roku zyskała sławę na całym świecie. Zagraniczne, jak i polskie, media pisały z zachwytem o programie, który sprowadza komunikację mobilną z poziomu długich i jednocześnie możliwych do odczytania przez osoby niepowołane zdań do wymiany prostych symboli – znaków przedstawiających dłoń.

Każdy z palców może zginać się w stawach, dłoń może być widziana od zewnętrznej lub wewnętrznej strony, w końcu palce mogą się wychylać nachodząc na siebie. Kilka znaków jest domyślnie dodawanych do naszego słownika, natomiast kolejne, korzystające z mnogości opcji ludzkiej anatomii, możemy dodawać sami. Dzięki temu każdy może ten swoisty alfabet obrazkowy dostosowywać do własnych potrzeb.

Aplikacja początkowo miała nawiązywać do gestów służących komunikacji w środowisku hip-hopowym, jednak jej twórca, Mateusz Mach, szybko zdał sobie sprawę z tego, że możliwości są znacznie szersze. W pierwszych materiałach promocyjnych wspominano o możliwości dyskretnej komunikacji pomiędzy wtajemniczonymi w kod znajomymi. Jednak o wiele ciekawszą i znacznie bardziej praktyczną możliwością aplikacji okazało się zapewnienie komunikacji osobom głuchoniemym.

Jak zauważa Mach, wiele osób niesłyszących ma problemy w komunikacji za pomocą tradycyjnego języka pisanego. Wiąże się to z faktem, że odwzorowuje on język mówiony, którego osoby głuche i głuchonieme nie używają na co dzień. Głusi często pisząc (także pochwały skierowane do developerów Five App), zamiast używać poprawnej składni języka mówionego, używają raczej raczej gramatyki języka migowego.

Dlatego kolejnym krokiem w rozwoju Five App ma być możliwość pełnej implementacji języka migowego. Dotychczas aplikacja używała wyłącznie statycznych gestów, które, choć bardzo łatwe w personalizacji, nie zapewniały tak szerokich możliwości komunikacji jakie zapewnia język migowy.

Choć aplikacja ma zaledwie kilka miesięcy i wykorzystuje najbardziej zaawansowany kreator gestów spośród wszystkich dostępnych w komunikatorach internetowych, to w najbliższym czasie czeka ją ogromny krok w stronę uniwersalności i łatwości użycia. Five Technologies zapowiada, że w ciągu pół roku, w programie zostanie zaimplementowany cały ASL, czyli American Sign Language.

ASL jest najpopularniejszą wersją języka migowego w USA i anglojęzycznej części Kanady. Wybór nie powinien dziwić – nie tylko USA jest największym rynkiem dla aplikacji mobilnych, ale też, obok Polski, jest krajem w którym Five App zyskała dotychczas największą popularność. Najważniejszą zmianą, która pozwoli na pełną implementację języka migowego, jest pełna obsługa animowanych gestów. Dotychczas aplikacja prezentowała wyłącznie statyczne obrazki, natomiast w jej nowej wersji gesty mają w pełni odwzorowywać dynamikę języka migowego.

Oprócz ASL, w Five App zaimplementowane mają zostać jeszcze cztery inne języki migowe: polski, francuski, niemiecki oraz angielski (brytyjski). W przypadku języka migowego niestety różnice pomiędzy poszczególnymi językami mogą być większe niż w przypadku tradycyjnych, pisanych alfabetów, dlatego też trudno powiedzieć kiedy uda nam się zobaczyć kolejne wersje językowe.

W upowszechnieniu gotowego programu w środowisku osób głuchych pomóc powinno zaangażowanie w projekt specjalizującej się w tej problematyce Dominiki Żak. Dominika pracowała wcześniej przy projekcie Migam, który reprezentowała na konferencji United Nations Social Development Network. Five Technologies zamierza intensywnie współpracować z agencjami narodów zjednoczonych zajmującymi się problematyką osób niepełnosprawnych słuchowo, jednak na razie nie ujawnia szczegółów.

Obecna wersja aplikacji została stworzona szybko przez zespół składający się z czterech osób. Znacznie bardziej wymagająca, nowa wersja aplikacji, ma powstać w przeciągu pół roku dzięki pracy przeszło dwukrotnie większego teamu. Nowa Five App powstanie dzięki finansowaniu funduszu typu venture capital.

Warto przy tym wspomnieć, że Mach jest najmłodszym prezesem firmy wspartej przez fundusz venture capital w Polsce i jednym z najmłodszych na świecie. Kiedy powstawała pierwsza wersja aplikacji, Mach miał niewiele ponad 17 lat. Obecnie, jako 18-letni prezes Five Technologies, wywalczył współpracę z European Venture Investment Group. Fundusz postanowił zainwestować w projekt komunikatora Five App przeszło 400 tysięcy złotych.

Współpraca z inwestorem pozwoli także na zaimplementowanie w programie kolejnych nowinek. Jak zapowiada Mateusz Mach, nie tylko w ciągu pół roku powinniśmy otrzymać wersję aplikacji obsługującą animowane gesty, ale też w przeciągu około dwóch lat powinniśmy zobaczyć w Five App funkcjonalną technologię rozpoznawania obrazu.

Obecnie program dostępny jest na platformy Android, iOS oraz watchOS. Na tej ostatniej pozostaje właściwie jedyną wygodną platformą komunikacji. Program pobrać można z właściwych sklepów z aplikacjami, a dodatkowe informacje na jego temat dostępne są na stronie internetowej fiveapp.mobi.

[źródło: fiveapp.mobi, Mateusz Mach; grafika: fiveapp.mobi]