WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Foldscope – mikroskop z papieru za trzy złote!

Mikroskop to jedno z podstawowych urządzeń przeznaczonych do obserwacji mikroskopijnego świata wokół nas. Jednak nie każdy rodzic zgodzi się na wydanie przynajmniej kilkudziesięciu złotych na najprostszy model, który ich pociecha może szybko rzucić w kąt. Rozwiązaniem problemu może być Foldscope, produkowany za równowartość ok. 3 złotych.

Produkcja komponentów kosztuje dokładnie 97 centów. Foldscope składa się z dwóch głównych części: soczewek oraz drukowanych papierowych elementów do składania. Laminowanie pozwala na umocnienie konstrukcji, dzięki czemu wytrzymuje ona, m.in. upadek ze sporej wysokości czy nadepnięcie.

Manu Prakash, szef projektu uważa, że urządzenie powinno przyczynić się do do propagowania nauki wśród najmłodszych. W tym celu wybrano ponad jedenaście tysięcy chętnych z całego świata, którzy testują obecną wersję mikroskopu. Co ciekawe, Foldscope po złożeniu mieści się w portfelu, a po kilku minutach składania jest gotowy do użycia. Mimo prostej budowy pozwala na powiększenie obserwowanych obiektów 2000 razy.

Na poniższym filmie możecie zobaczyć, jak wygląda składanie gadżetu w praktyce: