WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

Ford zamierza podbić rynek autonomicznych samochodów

W tym celu powstała spółka zależna, która otrzymała 4 miliardy dolarów na rzecz badań nad rozwojem autonomicznych samochodów.

Teraz firma zamierza szukać inwestorów z zewnątrz, co jest podobnym ruchem do tego, wykonanego w maju przez jednego z rywali, General Motors. Z kolei dwa lata wcześniej ten sam koncern wykupił za ok. 1 miliard dolarów przedsiębiorstwo Cruise Automation zajmujące się testowaniem i rozwojem autonomicznych samochodów.

Jeszcze tego samego dnia, w którym Ford podjął się stworzenia Ford Autonomous Vehicles LLC, akcje tej spółki ruszyły w górę o 2,4%. Łącznie amerykański koncern motoryzacyjny zamierza przeznaczyć do 2023 roku ok. 4 miliardy dolarów na rzecz rozwoju samodzielnie jeżdżących aut. Wlicza się w to miliard przeznaczony w 2017 roku na wykupienie Argo AI, czyli startupu poświęconego tejże technologii.

Zadania nowo powstałej firmy będą obejmować badania nad pojazdami, inżynierię i integrację systemów a także prace nad strategią finansową i rozwojową. Do tej pory za liderów w tej dziedzinie uważano wspomniane już General Motors oraz Alphabet Inc. – konglomerat powołany przez Google. Ci drudzy mają w planach rozpoczęcie komercyjnej produkcji jeszcze w tym roku, natomiast GM planuje wykonać podobny ruch w 2019. Z kolei przedstawiciele Forda twierdzą, że uda im się wprowadzić na rynek własne autonomiczne samochody w 2021 roku.

[Źródło i grafika: venturebeat.com]