WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Formuła E zapowiada pierwsze samochodowe wyścigi pozbawione kierowców

Formuła E, światowa klasa wyścigowa, w której biorą udział jedynie samochody elektryczne, złączyła siły z firmą Kinetik, by stworzyć pierwszy na świecie rajd pojazdów autonomicznych.

W Robowyścigach będzie brać udział dziesięć zespołów, każdy wyposażony w dwa samochody. Rywalizacja będzie trwała godzinę i odbędzie się na tych samych trasach, co w przypadku Formuły E. Każdy z dwudziestu autonomicznych, elektrycznych samochodów będzie taki sam, jak w przypadku innych drużyn, więc pod tym względem, szanse będą wyrównane. Najważniejszy będzie rozwój algorytmów i sztucznej inteligencji, które będą kluczowe do osiągnięcia sukcesu.

Co ciekawe, jeden z zespołów będzie tworzony przez kibiców, będących jednocześnie „entuzjastami oprogramowania i ekspertami technologicznymi”. Poza tym, nie podano już żadnych innych detali dotyczących Robowyścigów, choć przedstawiciel Kinetik pochwalił się, że prędkość samochodów będzie sięgała nawet 300 kilometrów na godzinę. Postawi to autonomiczne pojazdy o półkę wyżej niż te startujące w Formule E, a może nawet na szczycie klasyfikacji szybkościowej wszystkich wehikułów pozbawionych kierowców.

[źródło i grafika: theverge.com]