WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Fotograf na zdjęciu odbił się w szybie? Dzięki MIT będziemy mogli to usunąć

Czy zdarzyło się komuś z Was zaprzepaścić świetne zdjęcie, gdyż okazuje się, że gdzieś tam się odbiliśmy… np. w szybie okiennej? Nie jest to przyjemne i zwykle skutkuje kasacją takiej fotki. Wkrótce jednakże będzie można taki widoczek uratować. Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) znaleźli rozwiązanie.

Wymyślony przez badaczy z tegoż instytutu algorytm potrafi wyizolować i automatycznie usunąć niechciane odbicie. Na pewno będzie to przydatne, jednakże jest pewien kruczek – jeśli będzie to okno, to musi posiadać podwójne szyby, lub być bardzo grube. Dlaczego? Bo wówczas powoduje to powstanie podwójnego odbicia, które jest niezbędne do tego by algorytm mógł poprawnie zadziałać (grube szkło bowiem również produkuje dwa odbicia, jedno na wewnętrznej, drugie na zewnętrznej powierzchni).

Następnie, dzięki specjalnej technice system rozbija obraz na niewielkie (osiem na osiem pikseli) kwadraty, po czym izoluje te piksele, które się wyróżniają i zdecydowanie nie pasują do obrazu, tym samym będąc najprawdopodobniej częścią odbicia.

Zastosowań algorytmu może być wiele – od bezpośredniego usuwania niechcianych elementów zdjęcia tuż po jego zrobieniu, po aspekty militarne i szpiegowskie, bo na pewno zautomatyzowanym urządzeniom przyda się możliwość zaglądania przez okna bez żmudnej analizy swojego własnego odbicia jako potencjalnego przeciwnika.

MIT-ReflectionRemoval-1-670x447
Może jeszcze nie jest idealnie, ale widać różnicę.

 

[źródło: gizmodo.com]