Reklama
aplikuj.pl

Test chłodzenia Fractal Design Celsius+ S36 Prisma

test Fractal Design Celsius+ S36 Prisma, recenzja Fractal Design Celsius+ S36 Prisma, review Fractal Design Celsius+ S36 Prisma, opinia Fractal Design Celsius+ S36 Prisma, cena Fractal Design Celsius+ S36 Prisma

Fractal Design zaprezentował właśnie nowe AiO. Udało mi się do testów otrzymać model S36 Prisma. Jak on się zaprezentuje?

AiO otrzymałem w sporym pudełku. W środku jest jak zawsze instrukcja, która bardzo dobrze wyjaśnia system montażu oraz sam zestaw montażowy. Instalacja chłodzenia jest bardzo prosta, więc tutaj nie ma problemów. Szkoda jednak, że pasta termoprzewodząca jest fabrycznie nałożona a nie ma jej dodanej w osobnej tubce. Gwarancja wynosi 5 lat.

Fractal Design Celsius+ S36 Prisma wygląda naprawdę świetnie. Podświetlane wentylatory na chłodnicy można dowolnie skonfigurować, dzięki czemu będą one świecieły się tak jak chcecie. Sama pompka ma podświetlenie wokół wnętrza, co również świetnie wygląda. Moim zdaniem podświetlenie nawet aż tak mocno się nie narzuca i w tym wszystkich zachowana jest elegancja. Pamiętajcie też, że jest to ARGB, czyli macie do wyboru znacznie więcej efektów.

Chłodnica jest wykonana z miedzi, więc powinna oferować bardzo dobrą wydajność. Znajduje się na niej specjalny hub. Dzięki niemu możecie podłączyć wszystkie wentylatory (wychodzą z nich dwa złącza, 4 pin i 5V ARGB) do jednego złącza na płycie głównej. Mimo więc dużej ilości okablowania nie będziecie mieli problemów z jego ogarnięciem.

Węże mają długość 40 mm. Producent określa materiał jako nisko przepuszczalna guma owinięta nylonowym rękawem. Są one całkiem elastyczne a taka długość spokojnie powinna Wam wystarczyć.

Czytaj też: PORADNIK: Jak poprawnie zainstalować chłodzenie cieczą i dobrać do niego wentylatory?

Sama blokopompka ma wymiary 86 mm x 75 mm x 45 mm. Jej maksymalna prędkośc to 2800 RPM, chociaż producent mówi też o 3500 RPM w trybie ochrony termicznej. Wokół bloku znajduje się przesuwany ring. Pozwala on na zmianę trybu pracy pompy z auto na PWM. W tym pierwszym trybie pompka pracuje zgodnie z predefiniowaną krzywą, w tym drugim sami decydujecie o jej pracy poprzez PWM. Maksymalna głośność pompki to 20 dBA a jej łożysko i wał jest ceramiczne. Warto też zwrócić uwagę na łączenie z wężami – jest ono kolankowe i można nim łatwo obracać.

Z boku blokopompki jest złącze, do którego podłączacie kabel ARGB. Ten idzie do płyty głównej i całością możecie sterować za pomocą oprogramowania. Szkoda jednak, że w zestawie nie ma żadnego kontrolera. Jakość wykonania AiO jest znakomita – mam dosłownie 0 uwag.

Dołączone wentylatory to Prisma AL-12 PWM ARGB. Ich maksymalna prędkość to 2000 RPM, przepływ powietrza 85,71 CFM, ciśnienie 2,78 mmH2O a głośność 32,7 dBA. Zastosowane łożysko to LLS. Ze śmigieł wychodzą dwa przewody, ale tak jak pisałem, dzięki hubowi nie będzie problemów z ich ogarnięciem.

Platforma testowa
Procesor
Intel Core-i5 9600K
Pasta
Noctua NT-H1
Panel
Scythe Kaze Master II
Płyta główna
Asus ROG Strix Z390-F Gaming
Pamięć RAM
Kingston Predator 2x 8 GB 3000 MHz
Dysk
Crucial BX100 128 GB
Karta graficzna
Asus GTX 1650 ROG Strix OC
Zasilacz
Be quiet! Dark Power Pro 11 750W
Obudowa
be quiet! Dark Base Pro 900 Black Rev.2
Monitor
Acer Predator XB271HU Abmiprz

Testy Fractal Design Celsius+ S36 Prisma

Fractal Design Celsius+ S36 Prisma wypadł świetnie w testach wydajności – jest to zdecydowanie najwydajniejsze chłodzenie na wszystkich obrotach wentylatorów. Nie ma jednak co się dziwić, 360 mm chłodnica w połączeniu z dobrą pompką muszą robić znakomite wyniki.

Trochę gorzej jest z kulturą pracy. Na maksymalnych obrotach jest bardzo głośno, na 1200 RPM już jest lepiej. Niestety wykorzystywany panel pozwolił na zjechanie do 900 RPM, stąd testy na nieco wyższych obrotach niż zazwyczaj. Na takich obrotach nie ma też idealnej ciszy, choć chłodzenie nie powinno przeszkadzać. Muszę pochwalić tez pompkę, której buczenie może lekko słychać na maksymalnej prędkości, ale jest ona naprawdę cicha.

Podsumowanie testu Fractal Design Celsius+ S36 Prisma

Fractal Design Celsius+ S36 Prisma powinien kosztować ok. 214,99 euro, czyli ok. 980 zł. Oczywiście na taką cenę ma głównie wpływ bardzo słaby stosunek złotówki do euro (w momencie pisania tekstu 1 euro to 4,56 zł) więc cena powinna kiedyś spaść do bardziej przystępnej.

Testowane AiO jest zdecydowanie znakomicie wykonane. Producent wpadł na świetny pomysł z hubem na chłodnicy – nie będziecie mieli dzięki temu problemów z okablowaniem. Jedyne co będziecie musieli podłączyć do płyty to jedna wtyczka 4 pin i jedna 5V ARGB – reszta idzie do hubu. Na blokopompce znajduje się tez ring, którym możecie wybrać sterowanie pracy pompki – albo automatyczna krzywa albo PWM. Także węże są dosyć długie i elastyczne.

Fractal Design Celsius+ S36 Prisma także świetnie wygląda. Zastosowane podświetlenie z pewnością może się podobać i znakomicie sprawdzi się w obudowach z oknem. Jeśli jednak nie chcecie ARGB w swoim AiO to na rynek trafią też wersje bez podświetlenia. Oczywiście plusem jest też świetna wydajność – AiO spokojnie poradzi sobie z każdym procesorem nawet po sporym OC. Jedynie kultura pracy mogła by być troszkę lepsza – choć na niższych obrotach nie jest źle. Podejrzewam też, że przy wykorzystaniu PWM wentylatory nigdy nie wskoczą Wam na 2000 RPM.

Fractal Design stworzył więc kolejny świetny produkt, który zdecydowanie warto polecić. Poczekajcie jednak, aż jego cena będzie bardziej przystępna, bowiem 980 zł to mimo wszystko bardzo dużo jak na AiO bez wyświetlacza LED.

Zdjęcia wykonałem za pomocą smartfona Oppo Reno 2.