WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Frostpunk podbija serca krytyków i napełnia portfel twórcy

Frostpunk, czyli gra strategiczna polskiego studia 11 bit już w przeciągu 5 dni od premiery odniosła niemały sukces. Krytycy zachwyceni, gracze zadowoleni, a sprzedaż ciągle rośnie – czego chcieć więcej?

Może najpierw zrobimy mały przegląd recenzji zamieszczonych w serwisie Metacritic. Na ten moment Frostpunk doczekał się opinii 34 profesjonalnych recenzentów, których ocena składa się na 87 punktów (na 100 ogólnych). Wśród nich tylko serwis Slant Magazine zdecydował się na wystawienie mieszanej opinii. Jest więc o niebo lepiej, niż mogliśmy tego oczekiwać. Praktycznie wszyscy krytycy byli zgodni w jednym – Frostpunk wygrywa z innymi grami, dzięki trudnym do podjęcia decyzją, które nieustannie grają na naszym sumieniu. Chyba najlepiej podsumuje to fragment tekstu Strategy Gamer:

Jeszcze w żadnej grze nie troszczyłem się o ludzi pod moją opieką tak bardzo, jak w Frostpunku. […] Jeśli przez określenie „perfekcyjnej gry” mamy na myśli serię wyborów, gdzie każdy ma jakieś znaczenie, to Frostpunk jest takim właśnie tytułem.

Wiele z recenzji chwali też klimat, oprawę audio-wizualną, przystępność rozgrywki oraz samą konwencję połączenia strategii, przetrwania i eksploracji. Ostatecznie więc jedynym realnym minusem Frostpunka okazał się interfejs, brak losowości wypraw i pewna liniowość, którą odczują wyjadacze gatunku.


Po tak dobrych ocenach wynik sprzedażowy oczywiście nie może nas zdziwić. Studio na swoim Twitterze poinformowało świat o swoim sukcesie, czyli 250.000 kopiach gry sprzedanych w zaledwie 66 godzin od oficjalnego debiutu. Z pewnością miała na to wpływ stosunkowo niska cena wynosząca zaledwie 110 złotych i to w serwisie Steam! W naszych czasach taka kwota za premierową grę jest istną okazją.

Źródło: Twitter, Metacritic