Sojusz Renault-Nissan-Mitsubishi ogłosił uruchomienie Alliance Ventures, czyli nowego korporacyjnego funduszu venture capital, który w najbliższych pięciu latach zainwestuje około miliarda dolarów we wsparcie otwartej innowacyjności.

W pierwszym roku funkcjonowania fundusz planuje zainwestować 200 milionów dolarów w startupy oraz partnerstwa działające na rzecz otwartej innowacyjności we współpracy z przedsiębiorstwami technologicznymi nastawionymi na nową generację mobilności, w tym na elektryfikację motoryzacji, systemy autonomiczne, systemy łączności oraz sztuczną inteligencję.

Dzięki kolejnym inwestycjom Alliance Ventures będzie na dobrej drodze, aby w okresie obowiązywania Alliance 2022, czyli strategicznego planu średniookresowego ogłoszonego w zeszłym roku przez Renault-Nissan-Mitsubishi, stać się największym korporacyjnym funduszem venture capital na rynku motoryzacyjnym.

Nowy fundusz ma wyjątkowy charakter, ponieważ oferuje potencjalnym partnerom dostęp do globalnej skali sojuszu Renault-Nissan-Mitsubishi, który w 2017 roku sprzedał ponad 10 milionów pojazdów pod 10 różnymi markami i jest obecny na wszystkich najważniejszych rynkach przemysłu motoryzacyjnego.

Alliance Ventures zainwestuje w start-upy, dzięki czemu trójporozumienie uzyska dostęp do nowych technologii oraz rodzajów działalności, które pozwolą osiągnąć oczekiwany zwrot finansowy. Fundusz będzie dokonywać strategicznych inwestycji na wszystkich etapach rozwoju startupów, jak również będzie wspierać przedsiębiorców dopiero wchodzących na rynek motoryzacyjny oraz ułatwiać tworzenie nowych partnerstw.

Pierwszą transakcją Alliance Ventures będzie strategiczna inwestycja w amerykańską i firmę Ionic Materials, która opracowuje bezkobaltowe, półprzewodnikowe materiały akumulatorowe. Objęcie tych udziałów zbiega się w czasie z realizacją wspólnego porozumienia o rozwoju z sojuszem, którego celem jest współpraca w zakresie badań i rozwoju. Firma Ionic Materials, której siedziba znajduje się w Massachusetts, pracuje nad innowacyjnymi, stałymi elektrolitami polimerowymi, które pozwalają na zwiększenie osiągów oraz oszczędności podczas produkcji wysokoenergetycznych akumulatorów pojemnościowych przeznaczonych dla przemysłu motoryzacyjnego.

Na czele Alliance Ventures stanie François Dossa, który ma ponad 20 lat doświadczenia w bankowości inwestycyjnej, a od sześciu lat jest związany z sojuszem. W ostatnim czasie zajmował stanowisko dyrektora generalnego Nissan Brazil. Alliance Ventures będzie także czerpał z wiedzy specjalistycznej oraz korzystał z szans określonych przez wielofunkcyjny zespół ekspertów firm Renault, Nissan i Mitsubishi.

Inicjatywa stanowi uzupełnienie dla strategii sojuszu, której głównym celem jest poszukiwanie większych przychodów i oszczędności, jak również unikanie kosztów w takich obszarach jak elektryfikacja motoryzacji, autonomiczne systemy napędowe i systemy łączności pojazdów. Przed końcem obowiązywania planu sojusz ma zamiar zaprezentować opinii publicznej 12 modeli z napędem elektrycznym, które bazować będą na wspólnych płytach EV i komponentach, jak również 40 pojazdów wyposażonych w system autonomicznej jazdy. Sojusz planuje także kontynuowanie rozwoju usług związanych ze zrobotyzowanymi taksówkami.

Źródło: materiały prasowe.

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej