Od oficjalnej zapowiedzi GeForce GTX 1050 3GB Nvidii minął nieco ponad tydzień, a partnerzy firmy już zapowiadają swoje autorskie modele. Powitajcie propozycje od Gigabyte i MAXSUNa, które dołożą swoje trzy grosze do zamieszania panującego na rynku.

Zamieszania, bo dla niezorientowanych w temacie klientów wybór pomiędzy czterema wersjami GTX 1060, czy dwoma GTX 1050 może nie być najprostszym do podjęcia wyborem. Gwoli przypomnienia. 3 GB wersja karty GeForce GTX 1050 to swojego rodzaju połączenie GTX 1050 Ti i GTX 1050, które jest jednak czegoś pozbawione. Mowa o niższej przepustowości oraz szerokości magistrali pamięci GDDR5. Te zamiast wynosić kolejno 112 GB/s i 128-bitów mogą pochwalić się teraz 84 GB/s oraz 96-bitową ścieżką. Poprawie uległy jednak zegary rdzenia, które w czysto wydajnościowych przykładach powinny zrekompensować „pamięciowe” straty. Jednak na potwierdzenie tego musimy poczekać do premiery pierwszych niezależnych testów.

Producenci niereferencyjnych modeli również dołożą swoje trzy grosze w kwestii overclockingu. Przykładem tego jest Gigabyte, który swojego GTX 1050 3GB OC podkręcił o średnio 3,9% na rdzeniu graficznym. Co ciekawe, z współczynnikiem TDP o wartości 75 W karta nie potrzebuje dodatkowego zasilania. To zapewniane przez złącze PCIe w zupełności wystarczy. Z kolei MAXSUN jedno-wentylatorową wersją przeznaczoną na rynek chiński pielęgnuje standardy Nvidii i zdecydował się wyłącznie na zmianę chłodzenia zachowując pierwotną specyfikację.

Źródło: videocardz.com

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!