WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Rozrywka

Genialna przyjaciółka jest genialna! Recenzja serialu HBO

Genialna przyjaciółka to serial nie tyle o przyjaźni, co o rywalizacji. Rywalizacji długoletniej, zaciętej, pełnej wewnętrznych sprzeczności. Na tyłach tli się płomyczek przyjaźni, który rozjaśnia sens znajomości Eleny z Lilą. Inaczej pytalibyśmy: dlaczego się jeszcze nie pomordowały?  

Genialna przyjaciółka to serial oparty na książce Eleny Ferrante. Elena “Lenu” Greco (Elisa del Genio) i Rafaella “Lilu” Cerullo (Ludovica Nasti) poznają się w czasach szkoły podstawowej. Obie uczą się na najwyższym poziomie i obie pechowo mieszkają w robotniczej dzielnicy Neapolu lat 50. XX wieku. Z takich miejsc trudno się wyrwać, szczególnie, gdy jest się kobietą.  Problem zdaje się widzieć nauczycielka dziewczynek, która próbuje przekonać rodziny do zafundowania córkom dalszej edukacji. Ojciec Leny, pracujący na urzędniczym stanowisku, postanawia zainwestować. Tata małej Cerullo, właściciel miejscowego zakładu szewskiego, uważa, że ręce nadają się do roboty, a nie do pisania głupot w szkolnych zeszytach. Tym samym od tego momentu asymetria w przyjaźni dziewczynek będzie się pogłębiać. Ale czy to oznacza, że znajomość się skończy? W żadnym wypadku. 

Dojrzewająca przyjaźń

W pierwszej części serialu Genialna przyjaciółka obserwujemy przyjaźń dziecięcą, która dopiero się rodzi, wyznacza granice i nakreśla kierunek. Zabawy i rozrywki dziewczynek na tle odrapanej, nieprzyjaznej, biednej dzielnicy Neapolu stają się dziewiczo niewinne i piękne w swej prostocie. Pewnego razu Lenu i Lila postanawiają wybrać się nad morze – co jest jednym z kluczowych momentów narracyjnych w serialu. Wtedy zaczynamy zauważać, że Lilu w swoich działaniach kieruje się zazdrością. Co zresztą widać jak na dłoni w dalszej części serialu. 

serial genialna przyjaciółka, serialu genialna przyjaciółka, w genialnej przyjaciółce, serial HBO, genialnymi przyjaciółkami

Elena idzie do gimnazjum, a Lilu zostaje w dzielnicy i pomaga ojcu oraz bratu w zakładzie szewskim. Rafaella jednak nie odpuszcza – uczy się po kryjomu, próbując zaimponować swojej przyjaciółce na każdym kroku. Elena czuje się gorsza, niedouczona, niewystarczająca – Lilu wpędza ją w kompleksy, nakręcając spiralę rywalizacji. W przyjaźni pojawiają się rysy, jednak obie bohaterki przemilczają problemy. Bo przecież przyznanie, że boli nas inteligencja przyjaciółki byłoby poddaniem się bez walki, porażką. Dziewczęta kryją się ze swoim cierpieniem, robiąc dobrą minę do złej gry. Wszystko, by zachować twarz i dziecięcą przyjaźń, wówczas jeszcze nieskażoną w takim stopniu niezdrową konkurencją.

Genialne przyjaciółki w genialnym klimacie

Dziewczyny nie widują się codziennie ze względu na odmienny tryb życia, dlatego w ich życie powoli wkraczają inne postacie. Dzięki temu obraz na ekranie jest urozmaicony i możemy zobaczyć, jak kształtują się relacje bohaterek z innymi mieszkańcami dzielnicy. Wraz z poszerzającym się kręgiem towarzyskim wzrasta zazdrość zarówno Eleny (w roli nastoletniej Margherita Mazzucco), jak i Rafaelli (Gaia Girace). Na dodatek na horyzoncie pojawiają się chłopcy. Historie miłosne komplikują przyjaźń dziewczyn i dokładają jeszcze jedną szpilę, dokładając bólu bohaterkom. Jednocześnie, im Lenu i Lila są starsze, tym bardziej lojalne wobec siebie. Mimo wszystkich nieprzyjemności i rozczarowań wynikających z relacji, Włoszki stoją za sobą murem. Zawsze i wszędzie. Przyjaźń ponad rywalizację, czy może przyjaźń napędzana rywalizacją? To każdy oceni sam.  Jedno jest pewne – obie są dla siebie wzajemnie genialnymi przyjaciółkami. 

serial genialna przyjaciółka, serialu genialna przyjaciółka, w genialnej przyjaciółce, serial HBO, genialnymi przyjaciółkami

Oprócz fascynującej historii przyjaźni Genialna przyjaciółka oferuje również wspaniałe odwzorowanie epoki. W biednej dzielnicy Neapolu lat 50. XX wieku unosi się pył i piach, jest brudno i szaro-buro. Jednak nie jest nudno – w serialu dostajemy kilka wątków obyczajowych, ubarwiających fabułę i budujących klimat tamtego czasu. Kilkakrotnie mamy okazję zobaczyć uroczystości rodzinne, co jeszcze silniej wpływa na wiarygodność przedstawionego świata. Do tego dopracowane kostiumy, drobiazgowa scenografia i genialna muzyka – w efekcie otrzymujemy świat, w którym zanurzamy się i nie chcemy wracać.  

Nieprzewidywalny i wciągający

Genialna przyjaciółka to serial warty zobaczenia. Zachwyca nas Neapol, zwyczaje mieszkańców, ich codzienne trudności i radości. Zaś fabularnie przyjaźń Eleny i Lilu jest interesująca, bo podszyta nieustanną rywalizacją i zazdrością. Sceny z dziewczętami oglądamy z zapartym tchem, bo nigdy nie wiemy, co się między nimi wydarzy. Serial wciąga, ale nie w nachalny sposób, nie szafując cliffhangerami. Nic w Genialnej przyjaciółce nie jest zrobione na siłę. A to główny atut serialu.