WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Giganci rynku GPU szykują propozycje do koparek kryptowalut.

Rynek kryptowalut rośnie w siłę i po ostatnich wzrostach cen BitCoina firmy produkujące GPU zamierzają stworzyć karty specjalnie pod to zastosowanie. W tym momencie większość „kopalni” pracuje na GPU od AMD gdyż te oferują najlepszy stosunek wydajności do ceny jak i zużycia prądu w takim zastosowaniu. Każdy jest w stanie w swoim domu kopać na swoim komputerze kryptowalute, jednak nie jest to do końca opłacalnie i właśnie z tego powodu powstają duże kopalnie operujące na setkach kart graficznych by zmaksymalizować zyski.

Przez właśnie takie działania obecnie są spore problemy z dostępnością kart takich jak RX 580 i RX 570. Są to GPU ulubione przez „górników” co nie do końca podoba się innym użytkownikom. Masowe wykupowanie kart graficznych przez takie osoby podwyższa ceny dla zwykłych graczy oraz prawie uniemożliwia dostanie takiej karty. Właśnie to stało się głównym powodem tych decyzji. Nvida i AMD chcą stworzyć karty przeznaczone do kopania kryptowalut by zadowolić wszystkich użytkowników. Zapewnić dostawy kart dla górników i dla graczy.

W przypadku zielonych zamierzają oni wypuścić na rynek kartę na podstawie rdzenia GP 106, która nie będzie posiadała wyjść dla obrazu i nie będzie w stanie zapewnić w grach praktycznie żadnej wydajności. Za to ma ona być bardzo wydajna energetycznie i zapewnić świetne możliwości kopania.

AMD nie sprecyzowało jeszcze jakie GPU będzie sprzedawane w wersji dla górników, ale wiemy, że karta ta będzie się wywodzić z rodziny Polarisów. Spodziewałbym się karty pokroju RX’a 470 gdyż ta karta jest obecnie zdaniem moim jak i wielu innych użytkowników najbardziej opłacalną propozycją tej firmy i świetnie sprawdza się w takim zastosowaniu.

Co to wróży dla nas graczy? Wreszcie brak problemów z dostępnością nowych Radeonów zaraz po premierze! Jak dla mnie bomba!

A co to oznacza dla górników? Dostaną oni to czego oczekują za niższą cenę, karty maja być o wiele bardziej efektywne energetycznie oraz prawdopodobnie zmiana biosu nie będzie już konieczna gdyż egzemplarze te będą już wyposażone w odpowiedni system.

Źródło: videocardz.com