WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Gigantyczna wieża obserwacyjna w sercu Amazonii

Amazonia to obszar w dorzeczu rzeki Amazonka. Zawiera ona połowę światowych lasów deszczowych i jest też najbogatszym gatunkowo obszarem na Ziemi. Brazylijscy naukowcy chcą w jej sercu wybudować wieżę obserwacyjną, która będzie używana do badania zmian klimatu.

Będzie ona miała 325 metrów wysokości. Zamontowane na niej urządzenia będą zbierały informacje o emisji gazów cieplarnianych, przepływie masy powietrza przez las a także o pogodzie na tym obszarze. Dane mają zostać wykorzystane do lepszego zrozumienia zmian klimatu oraz źródła gazów cieplarnianych. Budowla zostanie wzniesiona w odległości około 160 kilometrów od miasta Manaus. Jurgen Kesselmeier, koordynator projektu, mówi:

Punkt pomiarowy nie jest w okolicy i nie wymaga bezpośredniego oddziaływania człowieka, więc jest idealny do zbadania wpływu lasów na chemię i fizykę atmosfery.

Amazońska dżungla jest jednym z najbardziej wrażliwych ekosystemów na świecie. Ma też potężny wpływ na uwalnianie i „spożywanie” dwutlenku węgla. Paulo Artaxo, naukowiec na University of Sao Paulo, mówi:

Wieża pomoże nam odpowiedzieć na niezliczone pytania dotyczące globalnych zmian klimatycznych.

Wieża zostanie zintegrowana z siecią mniejszych tego typu budowli będących w tym regionie.

Źródło, zdjęcie: http://www.bbc.com/