WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Globalne ocieplenie odsłoniło wraki statków

Globalne ocieplenie powoduje (na szczęście powoli) podnoszenie się poziomu morza. W jaki więc sposób mogło ono sprawić, że eksploratorzy uzyskali dostęp do dwóch wraków, które zatonęły jeszcze w XIX wieku? Wraki były ukryte pod arktyczną pokrywą lodową, która, wycofując się na północ, odkryła fragment morza na którym zatonęły.

wrak2

Statki, odkryte przez ekspertów z National Oceanic and Atmospheric Administration, to jednostki wielorybnicze, które zatonęły w 1871 roku w jednej z największych katastrof statków wielorybniczych w historii. 145 lat temu wyprawa składająca się z 33 statków została otoczona przez pak lodowy u wybrzeży Alaski. Lód uwięził jednostki, by w końcu połamać ich kadłuby i posłać je na dno.

Choć na zniszczonych statkach przebywało 1219 osób, to wszystkich udało się bezpiecznie ewakuować. Wielorybnicy zmieścili się na dwóch statkach, którym udało się uniknąć lodowej pułapki i które przetransportowały ich 70 mil do stałego lądu. Statki, aby przewieźć tyle osób, musiały wyrzucić cały cenny ładunek.

wrak3

Dotychczas katastrofę znano tylko z zapisków historycznych. Odnalezienie dwóch wraków to wspaniała wiadomość dla podwodnych archeologów i dla miłośników historii żeglugi. Dziś na szczęście, dzięki globalnemu ociepleniu, w tych rejonach pak lodowy już niemal nie występuje i podobne katastrofy nie powinny się powtarzać.

[źródło i grafika: popsci.com]