Cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących a przy tym często zbyt późno diagnozowanych i bagatelizowanych chorób cywilizacyjnych. Występuje średnio u jednej na 20 osób i częstotliwość jej występowania ciągle rośnie. Nieleczona może prowadzić do niewydolności nerek, utraty wzroku, zawału serca, udaru mózgu czy powstawania trudno gojących się ran. Większość chorych powinna codziennie wielokrotnie wykonywać badanie zawartości glukozy we krwi.

Obecnie wiele nowych glukometrów, czyli urządzeń mierzących stężenie glukozy we krwi, ma możliwość przesyłania danych do smartfonu lub komputera, co może ułatwiać użytkownikowi i jego lekarzowi analizę pomiarów. Jednak amerykański operator komórkowy AT&T postanowił pójść o krok dalej. W laboratoriach komunikacyjnego giganta opracowano glukometr, który sam może łączyć się z siecią i wysyłać wyniki badań bezpośrednio do lekarza. Urządzenie nie straciło przy tym bardziej „tradycyjnej” możliwości komunikacji przez Bluetooth. Co więcej, może dzięki temu służyć jako hub odczytujący dane z innych używanych przez nas urządzeń medycznych i zapisujący je w chmurze.

Inżynierowie z AT&T uznali, że sama możliwość łączenia się z siecią komórkową to za mało, więc postanowili wprowadzić w konstrukcji kolejne udogodnienia. Ich glukometr nie wymaga użycia osobnego nakłuwacza – igiełka wyskakuje wprost z urządzenia. Poza nakłuwaczem i podajnikiem igieł w urządzenie wbudowano także automatyczny magazynek z kartonikami testowymi, które standardowo użytkownik musiał nosić ze sobą osobno. Oczywiście urządzenie przypomni nam o tym, że należałoby uzupełnić zapas igieł i testów.

Urządzenie, nazwane YOFiMeter i zaprezentowane w czasie trwających właśnie targów elektroniki użytkowej CES2016, jest już w pełni gotowe do produkcji i czeka już tylko na zakończenie procedury homologacyjnej przez amerykańską Food and Drug Administration.

[źródło i grafika: theverge.com]

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej