WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Goodyear przedstawia opony wytwarzające energię podczas jazdy samochodem

Bardzo słabo radzimy sobie z wykorzystywaniem ciepła, jako dodatkowego źródła energii. Czasem robimy z niego użytek tak, jak w przypadku przekierowywania pary z elektrowni, do ogrzewania domów. Niestety w większości przypadków marnujemy jego potencjał. Najlepszym przykładem jest jazda samochodem. Robimy to codziennie i codziennie marnujemy w ten sposób mnóstwo niewykorzystanego ciepła. Jak to możliwe? Podczas jazdy, opony w kontakcie z asfaltem nagrzewają się, a temperatura ta jest zwyczajnie marnowana.

Aby temu zapobiec, inżynierzy z firmy Goodyear stworzyli technologię, która wykorzysta potencjał ciepła. Zastosowano ją w nowej oponie nazwanej BH-O3. Posiada ona wewnętrzną otoczkę, która przetwarza ciepło na energię. Uzyskany ładunek elektryczny przekierowany zostaje do układu zasilania naszego samochodu. Opona potrafi wytwarzać prąd na dwa sposoby, jednym z nich jest moment, kiedy zostaje styka się z asfaltem podczas jazdy(wytwarzane jest wtedy tarcie), a drugi podczas samego nagrzewania się materiału. Ciepło jest przerabiane na energię nawet wtedy, kiedy zaparkowany samochód nagrzewa się w słoneczny dzień. Fani palenia gumy będą w niebo wzięci.

Niestety firma Goodyear poskąpiła informacji na temat tego, ile energii będziemy mogli wytworzyć, i jak wytrzymały będzie materiał. Koncepcja jest naprawdę bardzo interesująca, ciekawe jak wszystko sprawdzi się w praktyce. Widzę tutaj ogromny potencjał do wykorzystania dla samochodów elektrycznych pokroju Tesli.