WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

Goodyear rozpoczyna współpracę z ISS. Chodzi o testy w mikrograwitacji

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna stanowi pole do różnorakich badań. Dzięki panującej na jej terenie nieważkości naukowcy przeprowadzają tam badania dotyczące m.in. rozwoju roślin w kosmicznych warunkach. Teraz swoją cegiełkę dołoży firma Goodyear, która zamierza rozpocząć testy cząstek krzemionki.

Przedstawiciele ISS zapowiedzieli, że wkrótce na terenie stacji zostaną przeprowadzone badania popularnego składnika opon samochodowych. Chodzi o skorzystanie z mikrograwitacji, co pozwoli ustalić, czy dalszy rozwój techniki tzw. strącania krzemionkowego ma w ogóle sens. Polega ona na użyciu roztworu zawierające sole krzemianowe, z których wytrąca się krzemionka.

Goodyear był pionierem jeśli chodzi o testowanie swoich produktów w przestrzeni kosmicznej. To właśnie opony tej firmy były jedynymi, które znalazły się na Księżycu i wielokrotnie służyły NASA. Przeprowadzanie eksperymentów w warunkach mikrograwitacji okazuje się całkiem sensowne, ponieważ wielokrotnie okazywało się, że dzięki nim można osiągnąć jeszcze wyższą wydajność produktów niż zazwyczaj.

Jednym z założeń Goodyear jest stworzenie opon, które będą efektywniejsze od poprzednich modeli, co przełoży się na niższe spalanie w samochodach. Poza tym jest to szansa na opracowanie przyjaznych środowisku rozwiązań a także nowych sposobów produkcji. Projekt jest efektem współpracy organizacji zarządzanych przez NASA z prywatnymi firmami oraz instytucjami rządowymi bądź akademickimi.

[Źródło: engineering.com; grafika: NASA]