WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Bez kategorii

Google Chrome otrzyma rozszerzenie, które będzie ostrzegać o phishingu

Phishing to bardzo popularna praktyka, często wykorzystywana przez hakerów, bowiem – mimo że jest już dość znana – ludzie bardzo często się na nią nabierają. Google zaczyna powoli temu przeciwdziałać, zaczynając od rozszerzenia do swojej przeglądarki.

Password Alert to małe, otwarte oprogramowanie, które ostrzega kiedy wkraczamy na stronę podszywającą się pod Gmail czy Google Accounts. Rozszerzenie to przechowuje zakodowaną wersję hasła i w razie, gdy jesteśmy zagrożeni przez phishing, wyświetlany jest odpowiedni komunikat, ostrzegający nas o tym, iż strona ta nie należy do Google. Oczywiście sam Password Alert nie powstrzyma nas przed ludzką głupotą. Jeśli używamy tego samego hasła na kilku stronach, albo nasza „przepustka” do konta jest zbyt łatwa do odgadnięcia, to sam soft niewiele nam pomoże. Co najważniejsze, Password Alert jak sama nazwa wskazuje, jedynie alarmuje o tym, że padliśmy ofiarą phishingu.Zabezpieczyć się przed atakiem i zminimalizować straty będziemy musieli już we własnym zarezie. Nie wiadomo też jak wyglądać będzie sprawa ze stronami innymi niż te związane z Google.

Tak czy siak, taka opcja (w dodatku darmowa) walki z phishingiem jest lepsza niż żadna. Wielu ludzi klika w różne linki, często nie będąc świadom tego, że ich cenne hasła mogą zostać zabrane. Password Alert ma jednak sporo potencjału, w końcu to otwarty software i ingerencja społeczności może pomóc w poprawieniu jego działania.

źródło: googleblog.blogspot.com