Sztuczna inteligencja od Google – DeepMind właśnie nabyła nową, dość ciekawą umiejętność. Od teraz jest ona w stanie czytać mowę z ust człowieka i to z prawidłowością o wiele większą niż profesjonalista w tej dziedzinie. W tym tempie może AI nauczy się jeszcze języka migowego.

Nowa zdolność DeepMind jest rezultatem naukowców z University of Oxford oraz zespołu Google stojącego za tymże AI. Sposób, w który nauczyli oni program czytania z mowy ust, jest fascynujący. Algorytmom machine learning podane zostało 5000 godzin nagrań wideo z różnych show telewizyjnych, co pozwoliło im na proste rozpoznawanie niektórych słów czy zdań. Po krótkim czasie DeepMind czytało już z ust na tyle dobrze, że pochwalić się mogło 46,8% celności w porównaniu do 12,4%, które zdobyte zostały przez profesjonalistę w tej dziedzinie.

Nowa umiejętność DeepMind może oczywiście budzić pewne obawy. Czy tak wyszkolona sztuczna inteligencja będzie mogła nas śledzić przez kamerki internetowe, czytając to, co mówimy siedząc przy komputerze? Niewykluczone, że takie coś może mieć miejsce, ale warto zauważyć, że AI dostało materiały do nauki w bardzo wysokiej jakości, czego niektóre kamerki obecnie nie oferują. Podkreślam słowo „obecnie”, bo jak wiemy, technologia rozwija się w powalającym wręcz tempie. Globalna dominacja sztucznej inteligencji, wychodzi na to, zbliża się do nas coraz to większymi krokami.

źródło: arxiv.org | zdjęcie: theverge.com

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej