WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Google funduje 60 tys. bezpłatnych kursów dla programistów

60 tysięcy — tyle darmowych szkoleń dla deweloperów z Europy organizuje Google wspólnie z Udacity, platformą edukacyjną online. O stypendium mogą ubiegać się zarówno programiści funkcjonujący już na rynku, jak i osoby rozpoczynające swoją przygodę z programowaniem.

Unia Europejska przewiduje, że w 2020 r. nieobsadzonych pozostanie pół miliona stanowisk w branży technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Choć Polska słynie z dobrej jakości programistów i dużej liczby absolwentów kierunków cyfrowych, to nadal na rynku jest ich za mało. Wiadomo też, że zapotrzebowanie na takie stanowiska będzie rosnąć. Google zależy na tym, by zmieniać ten stan — dlatego funduje 60 tys. kursów dla przyszłych i obecnych programistów. Są one skierowane zarówno do zupełnie początkujących, jak i do osób mających już doświadczenie w branży. Obejmują zajęcia z tworzenia aplikacji webowych oraz na Androida (który jest największym mobilnym systemem operacyjnym na świecie). Nabór został już otwarty, a termin składania zgłoszeń upływa 15 października.

Na początku września w Polsce odbyła się też największa dotychczas konferencja deweloperska Google w Europie, w której wzięło udział ponad 2 tys. programistów z regionu i z całego świata. To, że konferencja odbyła się w Krakowie, to nie przypadek. W Polsce i innych krajach środkowej Europy, mamy bardzo silną społeczność deweloperską. Mamy nadzieję, że szkolenia Udacity pomogą do niej dołączyć kolejnym tysiącom Polaków – mówi Ola Kalinowska-Nowak, Marketing Manager Google w Polsce. 

W 2016 r. Google wraz z partnerami sfinansował już stypendia dla 10 tys. deweloperów z Europy, odnosząc duży sukces (ponad 90% uczestników poleciłoby szkolenia kolejnym osobom). W ramach pierwszej edycji programu to Polacy skorzystali z największej liczby kursów Udacity ufundowanych przez Google, a w sumie prawie połowę wszystkich stypendiów przyznano mieszkańcom Europy Środkowo-Wschodniej. To region, który przez cały czas intensywnie rozwija się pod względem umiejętności programistycznych — w naszej części Europy co roku studia informatyczne kończy więcej osób niż w Stanach Zjednoczonych.

Przeczytać o szczegółach tegorocznej edycji szkoleń Google i zgłosić się do programu można na stronie udacity.com/google-scholarships.

Źródło: Materiały prasowe