WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Google Glass pomoże w leczeniu objawów autyzmu

Autyzm to schorzenie które bardzo utrudnia funkcjonowanie w społeczeństwie. Zaburza reakcje interpersonalne uniemożliwiając lub utrudniając zarówno okazywanie jak i odbieranie uczuć i emocji. Chory dotknięty tym schorzeniem często nie potrafi określić, czy osoba z którą rozmawia jest szczęśliwa, smutna, czy wściekła. Jednak czy nie można choremu jakoś pomóc w rozpoznawaniu emocji u innych?

To właśnie planują zrobić badacze ze Stanford University. Planują przy tym wykorzystać sławny projekt Google’a – okulary rzeczywistości rozszerzonej Google Glass. Okulary, wyposażone między innymi w kamerę i wyświetlacz przezierny, wzbudziły sensację już podczas swej zapowiedzi w 2012 roku. W następnym roku rozpoczęto sprzedaż prototypowej wersji w ograniczonej liczbie egzemplarzy i cenie aż 1500$. Ostatecznie, po niecałych dwóch latach, sprzedaż zakończono i projekt odesłano do dalszych prac. Wciąż nie wiemy, kiedy światło dzienne ujrzy druga generacja.

Google Glass spotkało się z chłodnym przyjęciem głównie dlatego, że okazało się niemal kompletnie bezużyteczne. Na szczęście naukowcy wpadli na pomysł jak można wykorzystać to nietypowe urządzenie. Kamera wbudowana w okulary rejestrować ma na bieżąco obraz wideo i przesyłać go bezprzewodowo do smartfona. Specjalna aplikacja ma rozpoznawać emocje na twarzach obserwowanych osób i przesyłać informację zwrotną do okularów, na których wyświetlaczu pojawi się nazwa danego prezentowanego uczucia.

Pierwsze badania wykazały, że okulary rzeczywiście ułatwiają osobom autystycznym kontakt z ludźmi, jednak dla twórców ważniejszy jest kolejny etap eksperymentu. Trwające właśnie badanie, przeprowadzane na setce ochotników, ma sprawdzić, czy trening z okularami pomoże autystycznym dzieciom nauczyć się rozpoznawania emocji. Ten etap potrwać ma kilka miesięcy i w jego czasie rodzice chorych mają na bieżąco monitorować za pomocą specjalnych kwestionariuszy postępy swoich pociech w relacjach interpersonalnych. W czasie badania uczestnicy mają nosić okulary zaledwie przez 20 minut dziennie, jednak autorzy mają nadzieję, że tak krótki, za to systematycznie powtarzany trening wystarczy.

[źródło i grafika: techcrunch.com]