WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Google – globalny Internet bezprzewodowy na wyciągnięcie ręki

Google nie daje za wygraną w podboju przestworzy. Senior Vice President firmy – Sundar Pichai – potwierdził, że drony „Titan” wystartują w nadchodzących miesiącach, a balony z projektu „Loon” mogą teraz pozostać w powietrzy nieustannie przez 6 pełnych miesięcy. Ostatnim razem, kiedy otrzymaliśmy informacje na temat projektu „Loon”, Google mogło pochwalić się wynikiem zaledwie 100 dni utrzymywania balonów w powietrzu. Jak widać postęp jest znaczny, a same balony mogą dostarczać Internet o prędkości LTE dla wszystkich urządzeń na Ziemi znajdujących się w zasięgu sygnału.

Projekt „Titan” dojrzewa dużo wolniej, co raczej nie powinno nikogo dziwić. Polega on na stworzeniu, kontrolowaniu i serwisowaniu dronów zasilanych energią słoneczną, które również zdolne są do rozpowszechniania Internetu. Pomysł rozwinie się w ciągu kolejnych lat, podobnie jak wyglądało to z projektem „Loon”. Start dronów zwiastuje ogromny krok na przód dla Google. Dlaczego? Będą one współgrać z balonami. Balony dostarczą bezprzewodowy Internet na szeroką skalę tam, gdzie nie można go dostać w zwyczajny sposób. Drony, ze względu na swoją mobilność, będą mogły zostać wysyłane w nagłych przypadkach takich jak kataklizmy. Pozwoli to wszystkim poszkodowanym połączyć się z bliskimi i na bieżąco informować wszystkich o zachodzących tam wydarzeniach.

Jeszcze kilka lat temu nie pomyślałbym, że coś takiego będzie możliwe. Technologia rozwija się niesamowicie szybko, co ogromnie cieszy. Jak myślicie, Internet bezprzewodowy wyprze kiedyś tradycyjny światłowód?

Źródło i zdjęcia: engadget