Na tegorocznej konferencji Google I/O poruszono głównie sprawy software firmy, zrzucając jednocześnie kwestię sprzętu na nieco dalszy plan. Nie oznacza to jednak, że zebrani w amfiteatrze Shoreline deweloperzy przesiedzieli bezczynnie pierwsze dwa dni. Nowych informacji doczekał się bowiem m.in. system Android P, Asystent Google, Mapy Google, a nawet projekt Waymo, czyli pomysł Google na autonomiczne samochody.

Android P

Na początek weźmiemy pod lupę coś, co dotyczy przedmiotu codziennego użytku każdego z nas, czyli Smartphone. Mowa jednak nie o kolejnym znakomitym flagowcu zerżniętym od innego producenta, a kolejnej wersji najpopularniejszego systemu operacyjnego. „Android P„, bo takie właśnie miano nosi nadchodząca rewolucja na rynku mobilnym, będzie ukłonem w stronę sztucznej inteligencji. Mowa o szeregu algorytmów, które będą analizować naszą aktywność i na jej podstawie wyprzedać nasze intencje o krok. Do tego dochodzi masa mechanizmów jak np. informowanie użytkownika o czasie użytkowania telefonu, czy automatyczne dostosowywanie jasności ekranu.

Google chce też ułatwić obsługę systemu i sprawdzić, że ten będzie dostosowywał się do specyficznego użytkownika. Do Android P trafi również szereg specjalnych kombinacji pokroju przesunięcia w górę do otwarcia aplikacji działających w tle i tym podobnych. Ze względu na to charakterystyczna belka z trzema przyciskami zostanie zastąpiona… przezroczystą belką z pojedynczym przyciskiem. Nowy Android zadebiutuje dopiero za kilka miesięcy (pierwsze na smartfonach Pixel), ale ciekawi użytkownicy już teraz mogą go wypróbować. Wystarczy zapisać się do programu testowego i posiadać telefon: Sony Xperia XZ2, Xiaomi Mi Mix 2S, Nokia 7 Plus, Oppo R15 Pro, Vivo X21, OnePlus 6 lub Essential PH‑1.

Asystent Google

Ten z kolei dostał już dziś sześć nowych głosów (w tym żeńskie i męskie), które będzie można przypisywać do głosu (wypowiadanych komend) poszczególnych osób. W przyszłości poprawie ma ulec sam sposób prowadzenia rozmów, aby te nie przypominały w tak dużym stopniu konwersacji z maszyną. Jedną z nich będzie tymczasowe włączenie asystenta, dzięki czemu ten będzie reagował na wszystkie polecenia – a nie tylko te, które zaczynają się od „Hey Google„, czy „Ok Google„. Ponadto pomoże w wychowywaniu dzieci, bo zacznie reagować na „magiczne słowa” pokroju „proszę„, „czy mógłbyś” i „dziękuje„. Najlepiej zapowiada się jednak jego możliwość prowadzenia prostych konwersacji z dzwoniącymi do nas ludźmi. Pod naszą nieobecność asystent będzie w stanie np. umówić się na spotkanie, czy zapisać jakieś ważne wydarzenie do kalendarza.

Google News

W świecie fake-newsów ważne jest, aby podsyłane nam artykuły były wysokiej jakości. Zadba o to odświeżona aplikacja Google News, która od teraz będzie najpierw podsyłać użytkownikowi wybrane przez sztuczną inteligencję (czyt. na podstawie naszej aktywności) materiały, ciekawe wiadomości z całego świata i zasubskrybowane przez nas serwisy internetowe. Co ważne, aplikacja będzie wolna od wszelkiej cenzury treści i już pojawiła się w 127 krajach (też w Polsce).

Pozostałe zmiany i nowości

  • Projekt autonomicznych samochodów Waymo trafi wkrótce do amerykańskiego miasta Phoenix stanu Arizona i nie będzie wykorzystywać żadnego kierowcy.
  • Inteligentne wyświetlacze napędzane Google Assistant trafią do sprzedaży w lipcu w produktach Lenovo, LG i JBL.
  • Małe rozwinięcie funkcji wbudowanych w aplikację aparatu Google Lens – od teraz użytkownik będzie w stanie skopiować tekst np. z kartki papieru, czy wyszukać podobnych przedmiotów w sieci.
  • Mapy Google będą teraz podsuwać użytkownikowi warte do odwiedzenia miejsca, strzałki będzie mógł zastąpić mały przewodnik, a obraz z aparatu będzie mógł posłużyć jako zwyczajna nakładka dla nawigacji.
  • Zdjęcia Google w przyszłości będą podsuwać użytkownikowi propozycje edycji bazując (a jakże!) na sztucznej inteligencji.

Źródło: androidauthority.com

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!