Classifying Facial Expressions Using Eye-Tracking Cameras jest najnowszym patentem firmy Google, który jest systemem eye-tracingu przeznaczonego do rozpoznawania ekspresji twarzy. Ten ogranicza się do zestawu optycznych sensorów (kamer) do nieustannego śledzenia naszej twarzy w goglach. 

Jeśli kojarzycie funkcje przenoszenia naszej mimiki na awatara w grze Star Citizen za pomocą kamerki internetowej, to rozwiązanie Google z pewnością nie będzie dla Was odległe. Jednak ten system nie skupia się na całej twarzy, a wyłącznie na oczach, więc będzie raczej uzupełnieniem wspomnianej wcześniej funkcji. To chce przynajmniej rozwinąć sama firma, co zdecydowanie nie jest najlepszym pomysłem. Widać w nim bowiem zupełnie inne zastosowanie, jakie może obniżyć nie tylko wymagania sprzętowe, ale również zwiększyć precyzję, z jaką aplikacja lub gra reaguje na użytkownika.

Google opatentowało system eye-tracingu rozpoznającego ekspresje twarzy

Jak widać powyżej, system ma poniekąd ”zgadywać” aktualny wyraz twarzy, ale w razie potrzeby użytkownik będzie mógł go skalibrować. Jego użyteczność widać zwłaszcza w segmencie społecznościowych aplikacji VR, których Google może i jeszcze nie ma, ale dla takiego giganta to po prostu kwestia czasu i zasobów. Firma musiałaby bowiem stworzyć swoje własne gogle VR z opatentowanym właśnie systemem i powiązaną z nimi aplikację.

Ja tam widzę w nim szansę na jeszcze lepiej rozwinięty system Valve: SteamVR obsłużą teraz nawet słabe karty graficzne

Źródło: VentureBeat

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej