WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Google przetłumaczy recenzje miejscowych lokali za Ciebie

Dawniej podczas wycieczek, żeby znaleźć dobre miejsce, gdzie można niedaleko zjeść, trzeba było pytać przewodnika, albo łamanym angielski spróbować dogadać się z lokalnymi mieszkańcami. Dziś sprawa ta jest nieco ułatwiona, bo wpisujemy z poziomu smartfona interesujący nas rejon i szukamy recenzji pobliskich lokali. Do tej pory musiała nam starczyć jedynie ocena w postaci gwiazdek, bo opinie w Google nie były tłumaczone… a przynajmniej do teraz.

Wujek Google dba o swoich użytkowników, dlatego wprowadził do własnych serwisów nową funkcję. Jeśli poszukujecie np. restauracji przy pomocy Google Search, albo Google Maps i wejdziecie w sekcję opinii, to powinny wyświetlić się Wam przetłumaczone recenzje. Nie musicie nic potwierdzać, ani zaznaczać, bo wszystko wykonane zostanie z automatu. Językiem docelowym będzie ten, który macie aktualnie ustawiony jako domyślny na swoim telefonie. Dodatkowo, obok tekstu pojawi się jedynie stosowna notka o tym, że dana treść została przetłumaczona… i to tyle. Koniec z niepotrzebną zabawą w kopiowanie na mało wygodnym wyświetlaczu smartfonu, żeby znaleźć dobrą knajpę, gdy żołądek niemiłosiernie wręcz ściska.

Dodatkowo Google dodał w marcu możliwość udostępniania swojej lokalizacji. Dzięki niej wybrana garść znajomych może obserwować, gdzie obecnie się znajdujemy, albo jaką trasę przebiegliśmy w danej porze dnia. Fani teorii spiskowych w temacie inwigilacji mogą się tej nowinki bać. Myślę jednak, że opcja ta jest niezwykle przydatna, kiedy próbujemy namierzyć się wraz z rówieśnikami przed imprezą, dzięki czemu pomijamy masę niepotrzebnych telefonów i tłumaczenia sobie nawzajem drogi. Kiedy też lekko „nachmielony” znajomy się gdzieś zgubi, przy pomocy udostępniania lokalizacji, łatwiej będzie go można odnaleźć. Jak to aktywować? Wystarczy w aplikacji Google Maps nacisnąć stosowną ikonkę udostępniania w opcjach. Funkcjonalność ta jest już wdrożona w aplikacji Mapy, przynajmniej w Androidzie 7.0. Testowałem ją wstępnie na Samsungu Galaxy S8+.

źródło i zdjęcie: blog.google