WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Google testuje logowanie się na swoje konto bez hasła

Przedstawialiśmy Wam wyniki wielu badań, udowodniających, że większość haseł użytkowników internetu nie należy do szczególnie bezpiecznych. Google również zdaje sobie z tego sprawę, dlatego też koncern testuje właśnie nową opcję.

Chodzi mianowicie o możliwość logowania się na swoje konto Google przy użyciu telefonu, pomijając etap, w którym trzeba wstukiwać hasło do swojego konta. Strona korzystałaby ze smartfonu użytkownika, aby zweryfikować autentyczność jego tożsamości. Wyświetlałoby się powiadomienie, po czym ukazywałby się prosty wybór – akceptacja bądź odmowa.

Ten „ficzer” został przetestowany przez użytkownika Reddita rp1226, którego zaproszono do sprawdzenia nowej opcji na jego własnym koncie Google. Rezultatem jest następujące oświadczenie Google:

Zaprosiliśmy małą grupę ludzi, aby testowali nowy sposób logowania się na ich konta Google, nie wymagający używania haseł. „pizza”, „hasło”, „123456” – wasze dni są policzone.

Proces ten przebiega według Redditera następująco: autoryzujesz swój telefon, tak aby dało się przez niego logować na swoje konto. Włączasz komputer i wchodzisz na swoją skrzynkę emailową, chwilę później dostajesz powiadomienie i zapytanie o pozwolenie na zalogowanie. Jeżeli naciśniesz „tak”, komputer automatycznie loguje się na Twoje konto bez hasła.

Póki co, Google testuje, czy rozwiązanie to działa tak samo na iOSie i Androidzie, więc nie ma co się spodziewać zmiany sposobu logowania w najbliższym czasie. Firma uważa jednak, że wyjątkową zaletą nowego sposobu logowania jest ochrona przed wyłudzaniem informacji – skoro telefony są zawsze przy nas, a w takim wypadku keyloggery tracą swój sens, logowanie przy pomocy smartfonów może być zatem realną wizją przyszłości. Ja jednakże dostrzegam jedno zagrożenie – teraz aby dostać się na nasze konto wystarczy po prostu dać nam po łbie i zabrać telefon. Nie jest to zbyt miła perspektywa.

[źródło: venturebeat.com; zdjęcie: blog.lesoit.be]