Przedstawialiśmy Wam wyniki wielu badań, udowodniających, że większość haseł użytkowników internetu nie należy do szczególnie bezpiecznych. Google również zdaje sobie z tego sprawę, dlatego też koncern testuje właśnie nową opcję.

Chodzi mianowicie o możliwość logowania się na swoje konto Google przy użyciu telefonu, pomijając etap, w którym trzeba wstukiwać hasło do swojego konta. Strona korzystałaby ze smartfonu użytkownika, aby zweryfikować autentyczność jego tożsamości. Wyświetlałoby się powiadomienie, po czym ukazywałby się prosty wybór – akceptacja bądź odmowa.

Ten „ficzer” został przetestowany przez użytkownika Reddita rp1226, którego zaproszono do sprawdzenia nowej opcji na jego własnym koncie Google. Rezultatem jest następujące oświadczenie Google:

Zaprosiliśmy małą grupę ludzi, aby testowali nowy sposób logowania się na ich konta Google, nie wymagający używania haseł. „pizza”, „hasło”, „123456” – wasze dni są policzone.

Proces ten przebiega według Redditera następująco: autoryzujesz swój telefon, tak aby dało się przez niego logować na swoje konto. Włączasz komputer i wchodzisz na swoją skrzynkę emailową, chwilę później dostajesz powiadomienie i zapytanie o pozwolenie na zalogowanie. Jeżeli naciśniesz „tak”, komputer automatycznie loguje się na Twoje konto bez hasła.

Póki co, Google testuje, czy rozwiązanie to działa tak samo na iOSie i Androidzie, więc nie ma co się spodziewać zmiany sposobu logowania w najbliższym czasie. Firma uważa jednak, że wyjątkową zaletą nowego sposobu logowania jest ochrona przed wyłudzaniem informacji – skoro telefony są zawsze przy nas, a w takim wypadku keyloggery tracą swój sens, logowanie przy pomocy smartfonów może być zatem realną wizją przyszłości. Ja jednakże dostrzegam jedno zagrożenie – teraz aby dostać się na nasze konto wystarczy po prostu dać nam po łbie i zabrać telefon. Nie jest to zbyt miła perspektywa.

[źródło: venturebeat.com; zdjęcie: blog.lesoit.be]

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej