WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Bez kategorii

Google tworzy nową firmę-matkę: Alphabet

Trochę to zaskakujące – jedna z najpopularniejszych marek na świecie, planuje znaczącą przebudowę swojej struktury. Nadzór nad Google sprawować będzie teraz nowa firma, zwana Alphabet – i to ona zastąpi Google Inc. na giełdzie, zaś sama wyszukiwarka stanie się jednym z wielu produktów oferowanych przez ten nowo powstały twór prawny.

Nie oznacza to oczywiście, że zmienia się kadra – Alphabet zarządzany będzie przez założycieli Google, Larry’ego Page i Sergeya Brina. Jakie są przyczyny tak oryginalnej decyzji? Page w swoim oficjalnym komunikacie pisze:

Nasza firma radzi sobie obecnie całkiem nieźle, lecz my uważamy, że możemy uczynić naszą działalność jeszcze przejrzystszą, bez rozmywania odpowiedzialności.

W skrócie, takie posunięcie pozwoli Google na zbudowanie solidniejszego portfela produktów i usług, każdy z projektów będzie miał swojego CEO, wszystko zaś pod opiekuńczym parasolem Alphabetu. Jest to przydatne, gdyż firma dywersyfikuje się w wielu kierunkach, przykładowo można tu wspomnieć o Projekcie Calico (praca nad przedłużeniem ludzkiego życia), tajnej placówce badawczej Google X, czy też Nest – producencie urządzeń domowego użytku.

Już teraz wiadomo że odzew jest pozytywny – giełda na Wall Street dobrze zareagowała na powstanie Alphabetu, kilka godzin po ogłoszeniu przez Page’a oficjalnego komunikatu kurs akcji Google wzrósł o pięć procent.

[źródło: mashable.com, grafika: techradar.com]