Ze strony Komisji Europejskiej przyszło gigantowi technologicznemu Google przyjąć potężne finansowe uderzenie.

Kara ta została nałożona za Google z powodu wykorzystywania monopolu w dziedzinie wyszukiwań internetowych, aby odnieść korzyść wobec swoich konkurentów. Początkowo kara miała wynosić około miliarda dolarów, ostatecznie osiągnęła ona jednak poziom 2,42 miliarda euro, co jest najwyższą kwotą w historii przypadków zwalczania monopolu.

W dodatku, Google zostanie zmuszone, aby zmienić swój algorytm wyszukiwania tak, aby wyniki jego pracy były prezentowane w sposób sprawiedliwy. Jeśli firmie nie uda się zrobić tego w przeciągu 90 dni, dodatkową karą będzie potrącanie 5% dziennego obrotu handlowego macierzystej firmy Google, Alphabet. Całe oświadczenie Komisji na ten temat można przeczytać tutaj.

Według tego, co donosi agencja prasowa AFP, Google „z szacunkiem nie zgadza się” z karą Komisji Europejskiej i rozważane jest odwołanie się od tej decyzji. Gigant postanowił jednak nie udzielać na ten temat żadnego publicznego komentarza, przynajmniej na razie.

Pierwotna skarga przeciwko Google została wzniesiona przez firmę Foundem w roku 2009, a już rok później KE potwierdziła, iż przygląda się potencjalnym naruszeniom ze strony Google. Ich dochodzenie ostatecznie doprowadziło do potwierdzenia podejrzeń, jakoby Google systematycznie podwyższało pozycję swoich własnych produktów w rankingach, spychając na drugi plan swoją konkurencję w sposób nielegalny.

źródło: arstechnica.com | zdjęcie: sites.psu.edu

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!