WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Google ukarane przez Komisję Europejską grzywną 2,7 miliarda dolarów

Ze strony Komisji Europejskiej przyszło gigantowi technologicznemu Google przyjąć potężne finansowe uderzenie.

Kara ta została nałożona za Google z powodu wykorzystywania monopolu w dziedzinie wyszukiwań internetowych, aby odnieść korzyść wobec swoich konkurentów. Początkowo kara miała wynosić około miliarda dolarów, ostatecznie osiągnęła ona jednak poziom 2,42 miliarda euro, co jest najwyższą kwotą w historii przypadków zwalczania monopolu.

W dodatku, Google zostanie zmuszone, aby zmienić swój algorytm wyszukiwania tak, aby wyniki jego pracy były prezentowane w sposób sprawiedliwy. Jeśli firmie nie uda się zrobić tego w przeciągu 90 dni, dodatkową karą będzie potrącanie 5% dziennego obrotu handlowego macierzystej firmy Google, Alphabet. Całe oświadczenie Komisji na ten temat można przeczytać tutaj.

Według tego, co donosi agencja prasowa AFP, Google „z szacunkiem nie zgadza się” z karą Komisji Europejskiej i rozważane jest odwołanie się od tej decyzji. Gigant postanowił jednak nie udzielać na ten temat żadnego publicznego komentarza, przynajmniej na razie.

Pierwotna skarga przeciwko Google została wzniesiona przez firmę Foundem w roku 2009, a już rok później KE potwierdziła, iż przygląda się potencjalnym naruszeniom ze strony Google. Ich dochodzenie ostatecznie doprowadziło do potwierdzenia podejrzeń, jakoby Google systematycznie podwyższało pozycję swoich własnych produktów w rankingach, spychając na drugi plan swoją konkurencję w sposób nielegalny.

źródło: arstechnica.com | zdjęcie: sites.psu.edu