WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Google walczy z aplikacjami które pobierają niepotrzebne reklamy

Jeden nieostrożny krok i podczas instalacji jakiegoś programu na pasku naszej przeglądarki pojawia się toolbar. Nie jest to byle jaki toolbar, bowiem pobiera on na nasz komputer złośliwe oprogramowanie oraz powoduje wyświetlanie reklam w niewłaściwych miejscach. I takie toolbary chce unicestwić Google.

Jak doniósł Google, 5% odwiedzających jego strony (a to oznacza liczbę przepotężną) ma na swoim komputerze wgrane aplikacje tego typu. Gigant z Mountain View póki co zamierza zatrzymać inwazję adware’u w swojej przeglądarce, czyli Chrome. Przede wszystkim zamierza zaostrzyć zasady dotyczące akceptacji  rozszerzeń samej przeglądarki, co wiąże się z tym, że niektóre z nich będą po prostu blokowane, czyli trafią na coś w rodzaju czarnej listy. Poza tym Google zamierza dodać do swojego software’u skrypty blokujące malware, zapobiegające wgrywaniu się niepotrzebnych reklam.

Nowina ta jest dobrym zwiastunem walki z bolączką każdej osoby instalującej jakiekolwiek darmowe oprogramowanie. Są jednak dwa małe haczyki. Pierwszy to tak jak napisałem – bez Chrome’a możemy zapomnieć o blokowaniu. Drugi dotyczy tego, że zablokowane zostaną wyłącznie reklamy podpięte pod program „Google Ads”. Zatem póki co nie pożegnamy się jeszcze z podejrzanymi toolbarami, ale zdecydowanie jest to krok w dobrym kierunku.

[źródło: engadget.com]