WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Pierwszy podwykonawca Alphabetu – Z Google X wydzielono firmę biotechnologiczną

Niecałe dwa tygodnie temu Google rozpoczęło poważną restrukturyzację. Utworzono nadrzędną wobec Google firmę Alphabet, która ma odtąd zarządzać cały portfolio projektów rozpoczętych przez internetowego giganta. Samo Google stało się firmą zależną od Alphabetu, która skupi się na swojej podstawowej działalności – usługach internetowych. W ramach restrukturyzacji ze struktur Google wyłączono właśnie pierwszą firmę, która odtąd podlegać będzie bezpośrednio Alphabetowi.

Nowe przedsiębiorstwo, którego oficjalnej nazwy jeszcze nie ujawniono, powstało na bazie Zany – grupy zajmującej się naukami biologicznymi w ramach Google X, czyli działu Google’a opracowującego nowe technologie i poszukującego nowych nisz rynkowych.

Zany stało się już znane dzięki kilku opracowanym w swoich laboratoriach projektom. Wielu z Was mogło słyszeć chociażby o inteligentnych szkłach kontaktowych, ze zintegrowanym miernikiem poziomu glukozy. Wbudowane w soczewkę sensory mają mierzyć poziom glukozy w łzach, natomiast za komunikację ze światem zewnętrznym oraz prawdopodobnie zasilanie odpowiadać miałaby zintegrowana antena cieńsza od ludzkiego włosa.

Innym projektem laboratorium jest Calico – studium nad długowiecznością. Twórcy Google, nie ważne czy z pobudek altruistycznych czy z własnego strachu, rozpoczęli szeroko zakrojony program badań nam mechanizmami starzenia i możliwościami jego opóźnienia czy nawet zatrzymania. Firma, według słów jej CEO, Andy’ego Conrada, ma się zająć również opracowaniem monitora akcji serca, platformą nanodiagnostyczną, czy kontynuacją googlowskiego projektu Baseline Study.

Baseline Study ma za zadanie stworzenie najkompletniejszego dotychczas obrazu ludzkiego ciała, poprzez przestudiowanie genomów oraz wyników badań biochemicznych tysięcy osób. Studium ma pozwolić na znaczne zwiększenie wykrywalności chorób we wczesnym stadium. O tym, że odpowiednie badania biochemiczne mogą pomóc zdiagnozować chorobę na lata przed tradycyjnymi metodami, pisaliśmy już w artykule o wykrywaniu nowotworów gruczołu sutkowego.

Wydzielenie działu zajmującego się biomedycyną ze struktur Google powinno zwiększyć przejrzystość jego działania. Jeżeli dobrze pójdzie, to ułatwi również jego finansowanie oraz przyspieszy wdrożenie na rynek opracowanych rozwiązań.

[źródło i grafika: gizmodo.com]