WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Bez kategorii

Google zapłaci Wielkiej Brytanii 185 milionów dolarów zaległych podatków

Giganci technologiczni nie lubią płacić podatków i za wszelką cenę usiłują znaleźć w prawie danego kraju wszelkie możliwe luki, które by ich od tego uchroniły. Nie inaczej było w przypadku Google, lecz tak jak w wielu innych sprawach tego typu – co się odwlecze to nie uciecze.

Spółka dominująca nad Google, Alphabet, uzgodniła umowę z Wielką Brytanią na spłatę 130 milionów funtów (czyli 185 milionów dolarów, około 763 milionów złotych) zaległych podatków, niepłaconych od 2005 roku. Porozumienie to odzwierciedla nowe, bardziej stanowcze podejście do kwestii podatków, które od teraz będą – co logiczne – opierać się na rzeczywistych obrotach przedsiębiorstwa w Wielkiej Brytanii.

Spłata nie jest żadną formą filantropii ze strony Google, bo w samych latach 2006-2011 firma zarobiła w Anglii 18 miliardów dolarów, płacąc przy tym jedynie 16 milionów dolarów podatku dochodowego. Wygląda na to, że to nie koniec problemów firmy na tym poletku, bo teraz rozliczeniom Google ma zamiar przyjrzeć się każde większe europejskie państwo.

[źródło i grafika: engadget.com]