WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Gorilla Glass 4 powinno uchronić ekran telefonu przed skutkami upadku

Poprzednie wersje Gorilla Glass pomagały smartfonom z odpornością na zarysowania ekranu monetami czy kluczami jakie możemy mieć w kieszeni razem z telefonem. Jednakże większość z nich tak czy siak po upadku na ziemię, było do wymiany. Gorilla Glass 4 ma to zmienić.

Widziałem wiele materiałów w internecie o Gorilla Glass. Jedni je zachwalali, drudzy mówili, że prawie nic nie daje. Problemem samej technologii jest to, że nie zawsze jest w stanie uchronić przed różnymi sytuacjami życia codziennego. Chociaż przetrwa zarysowania kluczykiem, to nie zawsze przy kontakcie z asfaltem czy chodnikiem, wychodzi z pojedynku zwycięsko. Firma Corning ze swoim Gorilla Glass 4 chcą zrobić przyszłe telefony, odporne na upadki na szorstką powierzchnię, czyli chociażby na taki chodnik. Zwykłe szkło sodowo-wapniowe rzadko przeżywa upadek z metra, można nawet powiedzieć, że prawie wcale. GG4 wychodzi z tej próby zwycięsko, Corning przekonuje nas nawet, że szkło przeżywało 80% testów.

Nie znaczy to, że od teraz będziemy mogli rzucać telefonem o kostkę i nie martwić się o niego. Twórcy rozsyłają już próbki testowe nowego szkła, także technologia ta pewnie niedługo wejdzie w życie. Oczywiście Corning nie wytłumaczyło do których firm wysłało swój produkt, ale Gorilla Glass można znaleźć obecnie w większości smartfonów czy tabletów. Często nawet producenci nie mówią o tym wprost, a powinni. Przecież lepiej wiedzieć, że telefon przetrwa upadek, jeszcze zanim go kupimy, nieprawdaż?

[źródło: engadget.com, zdjęcie: corning.com]