WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Rozrywka

Gracze EVE pomogą w poszukiwaniu planet mogących podtrzymywać życie

EVE online pewnie każdy z Was kojarzy. Jest to gra MMO, której akcja dzieje się w kosmosie a statki kosmiczne rywalizują o zasoby i dominację w świecie. Naukowcy z Uniwersytetu w Genewie chcą ten projekt wykorzystać do badania egzoplanet.

Gracze EVE otrzymają dostęp do 167 tysięcy obrazów zebranych przez Europejską Agencje Kosmiczną. W tym zbiorze naukowcy póki co znaleźli 30 pełnoprawnych planet, jednakże szacują oni, że znajdować się tam może nawet jeszcze kilkanaście nowych tego typu obiektów.

W ostatnich czasach algorytmy komputerowe były w stanie przetrząsnąć zebrane bazy obrazów i wytypować potencjalne planety. Doprowadziło to do odkrycia trzech obiektów, które prawdopodobnie mogą podtrzymywać życie. Jednakże algorytmy nie radzą sobie w momencie, kiedy na obrazie występują duże ilości szumów czy występują na nim nieregularne obiekty. Takie zdjęcia może analizować tylko człowiek a wiadomo, że ilość ludzi zajmująca się tym zagadnieniem jest ograniczona.

Gracze będą właśnie zajmowali się analizą takich obrazów podczas rozgrywki. Gdy przynajmniej 5 z nich trafi na coś ciekawego to odpowiedni alert zostanie przesłany do naukowców w celu dalszego zbadania. Pomysł jest prosty a może ukazać się bardzo skuteczny – kto z Was podczas gry nie chciałby odkryć nowej planety?

Projekt nie ograniczy się tylko do tej jednej bazy danych. gdy zostanie już ona przeanalizowana to naukowcy zaimplementują zdjęcia dostarczone przez NASA. Końcowym celem ma być znalezienie planet, które potencjalnie mogą podtrzymywać życie. Ciekawe tylko, czy jeśli jakiś gracz odkryje coś takiego to zostanie on odpowiednio nagrodzony choćby poprzez wspomnienia w publikacjach.

Źródło: https://www.technologyreview.com; Zdjęcie: Christoph Scholz Exoplaneten im Weltall vor Stern via photopin (license)