WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Grafen w połączeniu z Silly Putty tworzy niezwykle czuły monitor pracy serca

Grafen to silny, rewolucyjny materiał wykonany z węgla pierwiastkowego, który może być rozciągnięty do postaci grubych blach o grubości jednego atomu, zachowując przy tym swoje cenne właściwości. Przewodzi ciepło 10x lepiej niż miedź i może przesyłać energię elektryczną 250x lepiej niż krzem. Produkcja jest tania i łatwa; można to zrobić nawet samemu w domu.

Silly Putty natomiast to połączenie kwasu borowego i oleju silikonowego, przypadkowo wynalezione podczas próby znalezienia taniej alternatywy dla gumy podczas drugiej wojny światowej. Silly Putty stało się niczym więcej niż zabawką dla dzieci (lub od czasu do czasu sposobem na przytrzymanie narzędzi w stanie nieważkości) … aż do teraz.

Naukowcy z Irlandii odkryli, że połączenie grafenu i Silly Putty skutkuje powstaniem przewodzącego materiału, który jest tak czuły, że może wykrywać impulsy, oddechy, a nawet stąpanie pająka.

Jonathan Coleman , fizyk z Trinity College Jonathan Coleman, którego uczeń wpadł na pomysł, aby połączyć te dwa materiały, odkrył, że Silly Putty zachowuje swoją sprężystość i rozciągliwość. To z kolei prowadzi do powstania materiału, który zmienia swój opór elektryczny nawet przy najmniejszym ciśnieniu.

Uzyskany w ten sposób materiał ma wiele potencjalnych zastosowań, zwłaszcza w dziedzinie biomedycyny. Zdolność materiału do wykrywania najmniejszego nawet ciśnienia oznacza, że może być on stosowany jako czujnik elektromechaniczny. Jeśli przyłożysię niewielką ilość materiału do tętnicy szyjnej, można zmierzyć puls i ciśnienie krwi.

Ten nowatorski materiał będzie stosowany nie tylko do kontrolowania stanu zdrowia, ale pewnego dnia może pomóc uratować życie. „Niewielka ilość nano naprawdę może zmienić coś zwykłego w coś nadzwyczajnego” powiedział Coleman.

Źródło: futurism.com Zdjęcie: Wikimedia Commons