WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

[UPDATE] Groźba porażki misji New Horizons

Po kłopotach europejskiej sondy Rosetta, a właściwie jej lądownika Philae, tym razem NASA przeżywa trudne chwile. Na dziewięć dni przed historycznym przelotem w pobliżu Plutona, sonda New Horizons odzyskuje sprawność po błędzie komputera, który czasowo uniemożliwił jej prowadzenie badań naukowych.

W sobotę kontrola naziemna utraciła na 80 minut kontakt z sondą. Przerwa w transmisji spowodowana była automatycznym przejściem sondy w tryb awaryjny i przełączeniem z podstawowego na zapasowy komputer. Wciąż trwa ustalanie co mogło spowodować tę zmianę.

Jako że sonda znajduje się przeszło 5 miliardów kilometrów od Ziemi, przesył wiadomości w obie strony trwa łącznie aż 9 godzin, co może nieco spowalniać procesy diagnostyczne.

– „Powrót do pełni sprawności zajmie sondzie kilka dni” – podała NASA w oficjalnym oświadczeniu – „New Horizons w tym czasie nie będzie w stanie zbierać danych naukowych.”

Jeszcze dzisiaj kontrola naziemna ma przesłać sondzie nowe instrukcje. Według nowego programu, w przypadku problemów, ma ona działać według wcześniej zaprogramowanego planu, zamiast, jak dotychczas, przerywać pracę i prosić o instrukcje z Ziemi. Modyfikacja ta jest potrzebna, ponieważ gdyby sytuacja taka jak wczoraj wydarzyła się kilka dni później, to sonda mogłaby przegapić najważniejszą część swojej misji, czyli przelot w pobliżu Plutona.

New Horizons rozpoczęła swoją misję w 2006 roku i większą część swojego długiego lotu spędziła w hibernacji. NASA wybudziła sondę w styczniu tego roku, po czym sonda zaczęła zbierać dane… aż do wczoraj. Misja ma na celu zbadanie Plutona (do 2006 roku uznawanego za planetę) oraz gromady jego księżyców, spośród których cztery odkryto już po wystrzeleniu sondy. Najbardziej szczegółowe z dotychczas wykonanych fotografii tego ciała niebieskiego otrzymamy już 14 lipca, o ile przygotowany naprędce patch nie sprawi żadnych niespodzianek.

Ziemskie sondy przemknęły już w pobliżu wszystkich planet układu słonecznego.

[UPDATE]

Według oficjalnego oświadczenia NASA, odkryto i zneutralizowano przyczynę usterki. Misja będzie kontynuowana, 14 lipca sonda przeleci obok Plutona, tak jak planowano.

[źródło: news.discovery.com, NASA; grafika: solarviews.com]