[Notka sponsorowana]

Firma Newzoo w 2012 roku poddała Polaków badaniom dotyczącym popularności gier komputerowych. Okazało się, że niemal 12 milionów osób w Polsce częściej lub rzadziej zajmuje się graniem. To około 65 proc. badanych w wieku 10-65 lat. Częściej grywają mężczyźni – 56 proc. badanych niż kobiety. Dużą popularnością cieszą się gry na PC oraz gry sieciowe, ale gonią je obecnie gry na smartfony i gry w serwisach społecznościowych. Dlaczego aż tylu ludzi chętnie oddaje się takiej rozrywce?

Dlaczego sięgamy po gry?

Gry komputerowe, sieciowe, społecznościowe i mobilne są często sposobem spędzania wolnego czasu, dla ludzi w różnym wieku. Stają się interesującą rozrywką i stanowią element pozwalający na oderwanie się od szarości dnia codziennego. Grając w gry, gracze potrafią zapomnieć o całym świecie, zatapiając się w przygodach bohatera na ekranie. Utożsamiają się z nim i w wirtualnej rzeczywistości mogą być dokładnie tym, kim chcą, bez konieczności przywdziewania masek i udawania czegokolwiek.

Najpopularniejsze gry

Wiele gier komputerowych na PC cieszy się niesamowitą grywalnością. Strefa gracza potrafi przyciągnąć ludzi na długie godziny także w sklepach i salonach prasowych. W rankingu gier wideo przygotowanym przez Filmweb, w którym internauci głosowali na swoje ulubione produkcje, na pierwszym miejscu znalazła się gra „Wiedźmin 3: Dziki Gon” z 2015 roku, na którą oddano ponad 29,5 tys. głosów. Użytkownicy przyznali jej ocenę 9,58 na 10 możliwych. Na kolejnych miejscach zestawienia uplasowały się gry:

  • Wiedźmin 3: Dziki Gon – Krew i wino (2016) – prawie 10 tys. głosów i średnia ocena 9,34,
  • Wiedźmin 3: Dziki Gon – Serca z kamienia (2015) – ponad 12 tys. głosów i średnia ocena 9,33,
  • Heroes of Might and Magic III: Odrodzenie Erathii (1999) – ponad 32 tys. głosów i średnia 9,11.

Z kolei na gry-online.pl pojawił się aktualny ranking popularnych gier po premierze. Wśród nich wymieniono:

  • Fifa 18 – premiera 29 września 2017,
  • Divinity: OriginalSin II – premiera 14 września 2017,
  • Wiedźmin 3: Dziki Gon – premiera 19 maja 2015,
  • Grand Theft Auto V – premiera 17 września 2013 roku,
  • Total War: Warhammer II – premiera 28 września 2017 roku,
  • Forza Motorsport 7 – premiera 3 października 2017.

Są to zarówno gry akcji, jak i strategiczne, wyścigi, sportowe i RPG.

Gwiazdy jako twarze gier

Duży wpływ na popularność gier komputerowych mają z pewnością znani sportowcy, którzy zajmują się ich promocją. Twarzą Fify 2018 jest jeden z najlepszych piłkarzy na świecie – Cristiano Ronaldo. Wcześniej jego miejsce zajmowali również znani piłkarze – reprezentant Niemiec Marco Reus i Lionel Messi, jedna z największych gwiazd w historii piłki nożnej. Producenci gier robią wszystko, aby rozgrywka była jak najbardziej realna, stąd komentarzem meczów w polskiej wersji językowej zajmują się Dariusz Szpakowski i Jacek Laskowski. Ciągłe usprawnianie gier, pomimo corocznego wydawania nowej wersji sprawia, że gracze chętnie co rok kupują kolejne ich wersje.

Zawodowi gracze i ich zarobki

Czy grając w gry komputerowe, można na tym zarabiać? Okazuje się, że taka rozrywka dla wielu może stać się realnym sposobem na życie. E-sportowcy, ponieważ w ten sposób nazywani są zawodowi gracze, mogą zarabiać krocie, jeśli rzeczywiście są najlepsi. W wielu miejscach na całym świecie organizowane są zawody i turnieje, na których gracze mogą zmierzyć się ze sobą. Rekordową pulą nagród poszczycić się może m.in. turniej w Dote 2 – The International 5, który został rozegrany na początku sierpnia 2015 roku. Wartość nagród wyniosła 18 mln dolarów. Pierwsze miejsce zajęła drużyna Evil Geniuses, której gracze zgarnęli ponad 6,5 mln dolarów za turniej. Drużyna z drugiego miejsca zainkasowała 2,8 mln dolarów, a z trzeciego – ponad 2,1 mln dolarów. Nawet 16. miejsce gwarantowało pokaźną nagrodę – ponad 54 tys. dolarów. Z kolei podczas ESL One Katowice 2015, występujące drużyny zgarnęły po 93,75 tys. dolarów. Pieniądze pochodziły ze sprzedaży tzw. stickerów. Zatem dla wielu graczy, coś co dla większości stanowi sposób na zajmowanie sobie wolnego czasu, jest sposobem na życie.

Patrząc poprzez pryzmat wysokości zarobków graczy komputerowych, okazuje się, że nasza pasja do gier może przekształcić się w ciekawy, dobrze płatny zawód. Warto jednak grać dla samej przyjemności grania, a nie tylko dla pieniędzy.

[Notka sponsorowana]

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!