WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Gry wideo są „punktem dostępu” dzieci do muzyki klasycznej

Ścieżka dźwiękowa w grach na dłuższą metę jest prawie tak ważna, jak oprawa graficzna. Pamiętacie te słowiańskie nuty w Wiedźminie 3? A pamiętacie tak dokładnie wygląd mostu o Kasztelu Wrońce? No właśnie. Dziś jednak nie będę rozwodził się na temat roli muzyki w grach, ale o tym, że dla młodych ludzi gry są jednym z największych źródeł muzyki klasycznej.

Do takich wniosków doszedł dyrektor Royal Philharmonic Orchestra, James Williams. To właśnie ta instytucja przeprowadziła ankietę wśród osób od 6 do 16 roku życia, w której to wyszło, że najczęściej muzyka klasyczna dociera do nich z telewizji oraz filmów. Jednak zaraz za tym widniały gry wideo, na które odpowiedziało 15% ankietowanych. To o 4% więcej od tych, którzy z muzyką klasyczną stykają się głównie podczas występów i koncertów.

Myślę, że ekspozycja na muzykę orkiestrową we wszystkich jej postaciach jest fantastyczna. To zachęcające, że ​​istnieją platformy i możliwości dla młodych ludzi do angażowania się w muzykę orkiestrową. […] Jeśli [gry komputerowe – dop. red.] są wyzwalaczem i katalizatorem, to może być to naprawdę pozytywna rzecz.

Temat zaciekawił mnie na tyle, że postanowiłem sprawdzić, w jakich to produkcjach trafimy na klasyczne, orkiestrowe utwory. No cóż, moje poszukiwania nie należały do najdłuższych, ponieważ wystarczyło wpisać prostą frazę w wyszukiwarce, aby otrzymać:

Patrzcie tylko na te perełki. God of War, Journey, Zelda, a nawet Uncharted! To tylko krótka lista gier, jakie w swoim repertuarze zdecydowały się na zamieszczenie kilku klasycznych kawałków.

Naukowcy dodali SI ciekawość i postawiło je przed grami wideo

Źródło: ClassicFM
Zdjęcia: ClassicFM