WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Grzybki halucynki pomogą w rzuceniu palenia

Po spożyciu grzybków halucynogennych zmienia się nastrój i zachowanie. W Polsce, w okresie od września do listopada, można je znaleźć na wielu łąkach.Okazuje się, że grzybki mogą być sposobem na skuteczne rzucenie palenia. Badania zostały opublikowane w Journal of Psychopharmacology.

Grzyby halucynogenne zawierają składniki psychodeliczne- psylocybinę i psylocynę. Od dawna sądzono, że mogą mieć one zastosowanie w leczeniu niektórych chorób, na przykład depresji. Wczesne badania pokazywały, że psylocybina może także pomagać w leczeniu osób uzależnionych, ale nikt nie podjął się kontynuacji tych prac. Do czasu. Johns Hopkins podjął się sprawdzenia, czy substancja ta może pomóc palaczom tytoniu. Uczestnikami badań były osoby w wieku około 50 lat, który paliły co najmniej 20 papierosów dziennie przez ostatnie 30 lat. Musiały też one przynajmniej 6 razy próbować rzucić palenie. 

Podczas pierwszej sesji podano pacjentom umiarkowaną dawkę (20 mg/70 kg) psylocybiny w formie tabletek. W dwóch kolejnych sesjach, które były rozłożone w 8 tygodniach, podano im wysoką dawkę (30 mg/70 kg) leku. Uczestnicy byli stale monitorowani podczas sesji, które odbywały się w przytulnych, domowych warunkach. Byli też oni zachęcani do skupienia się na wewnętrznych doświadczeniach. Sesje były połączone z terapiami behawioralnymi mającymi na celu pomoc w rzuceniu palenia. Efekt? Po 6 miesiącach okazało się, że 80% uczestników całkowicie odeszło od tego nałogu. Jest to znacznie wyższy wynik, niż u konkurencyjnych terapii (zastąpienie nikotyny innymi substancjami pomaga tylko 30% pacjentów). 

Naukowcy sugerują, że psylocybina, w połączeniu z terapiami behawioralnymi, może być najskuteczniejszym sposobem na rzucenie palenia. Ale uwaga- naukowcy ostrzegają, że zanim zaczniesz szukać owych grzybków w swojej okolicy, to musisz pamiętać, że ich dawki były ściśle ustalone i kontrolowane. Matthew Johnson, autor publikacji, mówi:

Rzucenie palenia przy pomocy psylocybiny nie jest zwykłą reakcją biologiczną, związek chemiczny nie wpływa bezpośrednio na receptory nikotynowe. W kontekście terapeutycznym, psylocybina prowadzi do głębokich refleksji na temat własnego życia i to one są iskrą do zmian.

Warto też pamiętać, że były to małe badania, które nie miały nawet grupy kontrolnej. W dalszych pracach naukowcy zamierzają przyrównać omawiany związek chemiczny do tradycyjnych plastrów nikotynowych.

Źródło: http://www.iflscience.com/