WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Gunslinger, czyli pocisk z karabinem w planach DARPA

Amerykańska DARPA ma w planach stworzenie jedynego w swoim rodzaju pocisku ‚Gunslinger’, czyli takiego, który zintegruje w sobie broń palną.

Blog Alert 5 poinformował właśnie po raz pierwszy o pocisku Gunslinger (z ang. rewolwerowiec) Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych (DARPA). Ta z kolei opisuje ten pocisk następująco:

[To] wystrzelany w powietrze taktyczny pocisk zdolny do wspierania wielu misji. System ten będzie wykorzystywał wysoką zwrotność systemu rakietowego w połączeniu z systemem dział zdolnym do skalowalnego działania i angażowania wielu celów. Wspomniane zestawy misji będą obejmować operacje przeciw powstaniu, bliskie wsparcie powietrzne i starcia powietrzne.

W skrócie więc Gunslinger będzie pociskiem do wsparcia sił na lądzie, ale też walce w powietrzu z wrogimi myśliwcami. Warto jednak zaznaczyć, że same w sobie pociski są albo bronią powietrze-ziemia, albo powietrze-powietrze.

Gunslinger, pocisk z karabinem, rakieta z karabinem, DARPA

Rzadkością są takie, które mogą sprostać obu misjom, ale przykład drogiej AIM-9X pokazuje, że nawet jeśli to możliwe, to cena jest zbyt duża.

Dlatego właśnie Gunslinger zapowiada się na poniekąd rewolucyjny pod kątem stosunku ceny do możliwości pocisk. Będzie bowiem w stanie atakować wiele celów powietrznych lub naziemnych, wypuszczając w stronę wrogów salwę ołowiu przed głównym uderzeniem.