WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

W 2022 dwie gwiazdy się ze sobą zderzą

Dwie gwiazdy zderzą się około 2022 roku, zgodnie z obserwacjami astronomów z Calvin College, a światło wynikające z tej kolizji wzrośnie 10000 razy, aby być jednym z najjaśniejszych na nocnym niebie. Łącząca się podwójna gwiazda, znana jako KIC 9832227, będzie widoczna gołym okiem w gwiazdozbiorze Łabędzia, dodając gwiazdę do wzorca Północnego Krzyża. Ale zderzenie może być czymś więcej niż tylko spektaklem dla znawców tematu – może zaoferować wyjątkową okazję obserwacji wydarzenia niebieskiego „tu i teraz”.

Taki wybuch nigdy nie został naukowo przewidziany, jak twierdzi profesor Larry Molnar z Calvin College. „To szansa jedna na milion, by można było przewidzieć wybuch”, powiedział w komunikacie prasowym.

W 2013 Molnar i jego asystent, Daniel Van Noord, rozpoczęli obserwację KIC 9832227 i ustalili, że jest to system binarny lub dwie gwiazdy krążące wokół siebie. „[Van Noord] przyjrzał się, jak kolor gwiazdy koreluje z jasnością i określił, że zdecydowanie jest to system binarny” powiedział Molnar. „Aby być dokładnym, odkrył, że jest to kontaktowy system binarny, w którym dwie gwiazdy mają wspólny klimat, jak dwa orzeszki dzielące jedną skorupę.”

Astronomowie kontynuowali badania systemu przez kolejny rok i zdali sobie sprawę podobieństw do innej gwiazdy, V1309 Scorpii, która nagle eksplodował w czerwoną novę w 2008 roku. Okres orbitalny każdego systemu zmniejszał się w coraz szybszym tempie, które dla Molnara jest wskaźnikiem, że KIC 9832227 spotka podobny los około 2022 roku.

Od kiedy Molnar przedstawił swoje prognozy w styczniu 2015 roku podczas spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego, on i jego zespół rozważyli inne możliwości KIC 9832227 zmian okresu orbitalnego i są już pewni, że wykluczyli te możliwości.

„Konkluzja jest taka, że ​​tak naprawdę, że nasza hipoteza łączących się gwiazd powinna być poważnie brana pod uwagę już teraz i powinniśmy wykorzystać kilka najbliższych lat na intensywne studiowanie tego tematu tak, że kiedy to wybuchnie, będziemy wiedzieć, co doprowadziło do tego wybuchu” powiedział Molnar.

Calvin College posiada specjalny teleskop w Nowym Meksyku, który astronomowie będą używać do studiowania gwiazdy. Będą również korzystać z Very Large Array w Infrared Telescope Facility oraz sondy XMM-Newton, by studiować kolejno emisje radiowe, podczerwieni i promieniowania rentgenowskiego gwiazdy.

W międzyczasie, profesor komunikacji w Calvin College, Sam Smartt, produkuje film dokumentalny o nieprawdopodobnym odkryciu i wydarzeniach związanych z prawdopodobnym wybuchem KIC 9832227.

„Obok tego, że [film] jest o bezprecedensowym charakterze przewidywania, to też będzie coś o historii niedocenionego” powiedział Smartt. „Larry i ja uczymy w małym college’u sztuk wyzwolonych bez doktorów lub absolwentów. Nawet nie mamy wyższych studiów z astronomii. Tak więc, choć dla wielu ludzi z Calvin przedsięwzięcie tego kalibru pracy nie jest zaskakujące, jestem pewien, że będzie się wydawać światu mało prawdopodobne źródło takiego ważnego przełomu. „

Źródło: digitaltrends.com Zdjęcie: Wikimedia Commons