WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Halloween: Google uczy swoje autonomiczne samochody, jak uważać na dzieci

Mountain View, gdzie znajduje się siedziba główna Google, to miejscowość równie amerykańska, jak każde inne miasto Stanów Zjednoczonych. Oznacza to, że również tam obchodzi się Halloween, święto podczas którego tłumy dzieci wychodzą na ulicę, by prosić sąsiadów o cukierki.

Pracownicy Google odpowiedzialni za rozwój technologii samochodów autonomicznych stwierdzili, że nie przepuszczą tej okazji. Poprosili rodziny obchodzące święto, by najmłodsi pobiegali również trochę w pobliżu (zaparkowanych) „inteligentnych” pojazdów. Pozwoliło to oprogramowaniu i sensorom na „trening” w wykrywaniu dzieci, których drobne sylwetki (zwłaszcza odziane w fantazyjne kostiumy) różnią się od tych prezentowanych przez dorosłych osobników naszego gatunku

Innymi słowy, Google uczy swoje samochody, by w pobliżu najmłodszych jeździły z zachowaniem szczególnej ostrożności. Gdy sensory autonomicznego samochodu wykryją dziecko, oprogramowanie weźmie poprawkę na fakt, że może się ono zachowywać zupełnie inaczej niż dorosły człowiek, z większą dozą nieobliczalności. Chodzi o to, że może nagle wejść na jezdnię albo zacząć biec, ponadto dzieciaki łatwo mogą się schować np. za zaparkowanymi samochodami.

Jak napisano na profilu Google+ przedsięwzięcia:

Nawet jeśli nasze samochody nie są w stanie docenić wysiłku, jaki dzieci wkładają, by przebrać się za swoje ulubione postacie z filmu „Frozen”, to wciąż powinny zachować szczególną uwagę!

[źródło i grafika: plus.google.com/+SelfDrivingCar]