Helping Hand – polska aplikacja pomoże w walce z depresją

koronawirus

Twórcy aplikacji Helping Hand chcą znacznie rozszerzyć jej działanie, oferując także pomoc w leczeniu zaburzeń i chorób psychicznych, ale nie tylko.

Helping Hand za pomocą sztucznej inteligencji pomoże w zachowaniu zdrowia psychicznego

Na początku Helping Hand było tylko wsparciem dla uzależnionych od alkoholu. Twórcy chcą pójść jeszcze dalej i wspomóc zdrowie psychiczne użytkowników, które w wyniku pandemii mogło znacznie ucierpieć. Dobitnie świadczy o tym wzrost wystawianych zwolnień chorobowych z powodu depresji. Aplikacja jednak pomoże także w zaburzeniach lękowych, w przypadku wypalenia zawodowego czy stresu.

Choć depresja jest chorobą i powinniśmy mówić o niej otwarcie, zwłaszcza, że pomoc bliskich może mieć ogromne znaczenie podczas leczenia, to nadal wiele osób boi się reakcji otoczenia na taką informację. Pokutuje w nas błędne przeświadczenie, że do psychiatrów czy psychologów chodzą tylko “wariaci”, co jest bardzo krzywdzące dla osób zmagających się z zaburzeniami i chorobami psychicznymi.

Czytaj też: Mapy Apple pokażą punkty, w których zaszczepicie się na COVID-19

I tu z pomocą może przyjść Helping Hand. Jak mówi Bernard Gołko, dyrektor ds. technologii w Helping Hand:

Nasza platforma jest szansą dla takich osób na dostęp do najlepszych specjalistów, a dla terapeutów z mniejszych miejscowości na pozyskanie nowych pacjentów. Działamy więc w trybie zero waste, równoważąc dostęp tak do klienta, jak i do terapeutów

Obecnie twórcy aplikacji są na etapie rozmów z inwestorami. Przed nimi jest zebranie ok. 2 mln złotych, które pomogą w rozwoju technologii sztucznej inteligencji. Ta z kolei będzie odpowiadać np. za optymalny dobór specjalisty. Co istotne, aplikacja zbierałaby tylko kluczowe dane, a bez zgody pacjenta nie zostanie nawet udostępnione nazwisko. Jednak w przypadku zagrożenia życia pacjenta (myśli samobójcze), specjalista będzie w stanie wezwać do niego odpowiednie służby.