Rokrocznie od 23 lat Hong Kong przoduje w rankingu najbardziej przyjaznych gospodarczo państw na świecie. Obecny rok fiskalny, który dobiegnie ku końcowi 31 marca według prognoz zakończy się niespodziewaną nadwyżką budżetową o wysokości ok. 12 miliardów dolarów. Rezerwy fiskalne osiągną wtedy poziom ponad 120 miliardów dolarów. Co w tym wszystkim najciekawsze, władze planują kolejne cięcia podatków.

Region należący do Chin zapisuje się złotymi zgłoskami w historii, jeśli chodzi o podejście do gospodarki. Wolnościowe spojrzenie na nowe i trwające już inwestycje przekłada się na ogromne wpływy do budżetu. Rząd zamierza przeznaczyć 2/3 zeszłorocznej nadwyżki na długoterminowe wsparcie pomocy społecznej i nowoczesnych technologii. Pozostałe 35 miliardów hongkońskich zostanie zwróconych mieszkańcom w ramach ulg podatkowych.

O ile tego typu decyzje rządu są normą na przestrzeni ostatnich kilku lat, tak w tym roku minister finansów przewidział dodatkowe ułatwienia. Mowa tu o podniesieniu linii podatkowej z 40 000 do 45 000 dolarów hongkońskich (podwyżka wynosi około 650 dolarów amerykańskich). Taka ulga dotknie aż 1,8 mln mieszkańców tego regionu, zmniejszając przychody budżetowe o niewiele ponad 2 miliardy dolarów.

System podatkowy Hong Kongu jest niezwykle uproszczony, a wysokość danin stosunkowo niska. W przypadku Wielkiej Brytanii podatek dochodowy wynosi 45%, podczas gdy na terenie tego azjatyckiego regionu został on ustalony na poziomie 15%.

[Źródło i grafika: qz.com]