WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test HyperX Alloy Elite – Mechanik z górnej półki?

Widzieliście może HyperX Alloy FPS? Alloy Elite to tak naprawdę rozwinięcie tamtego modelu klawiatury. Kiedy FPS przeznaczony był specjalnie dla graczy, którzy cenią sobie mobilność to Elite jest klawiaturą, o której transport raczej ciężko. Czy to minus? Niekoniecznie szczególnie jeśli popatrzymy na liczne modyfikacje względem poprzednika.

Wygląd

Główny trzon klawiatury to nic innego jak kopia Alloy FPS. Jednak na pierwszy rzut oka widać już spore modyfikacje. Ponad standardowymi przyciskami znajduję się oddzielony czerwonym paskiem LED, moduł multimedialny. Z prawej strony tej „belki” znajduje się: (od prawej) rolka kontrolująca poziom głośności komputera, oraz 4 przyciski służące do obsługi multimediów: wyciszanie, następny utwór, play/pause, poprzedni utwór. Dzięki zestawowi tych 4 przycisków, możemy dowolnie kontrolować nasze multimedia. Rolka zmiany głośności również jest świetnym pomysłem, gdyż używa się jej bardzo łatwo i intuicyjnie. Nie musimy już dusić jednego przycisku dłuższy czas, wystarczy delikatnie przekręcić ją w górę lub dół i gotowe. Na lewej krawędzi znajdują się jeszcze trzy przyciski funkcyjnie. Jeden służący zmienie intensywności podświetlenie, kolejny odpowiada za jego tryb, a trzeci włącza tryb gry, który blokuje klawisz Windows. Szybko prosto i na temat.  Wracając jednak do „podstawy” klawiatury. ta została wykonana z tworzywa sztucznego, jednakże na górze znajduję się aluminiowa płytka, która stabilizuje całą konstrukcję i chroni ją przed uszkodzeniem. Układ przycisków jest standardowy i gdyż jest to klawiatura pełnowymiarowa nie zabrakło miejsca na numpada. Nie ma tutaj przycisku FN, gdyż wszystkie ważne funkcje znalazły się na górnej belce. Keycapsy wykonane zostały w technologii duble injection, więc nie ma tutaj mowy o żadnym starciu liter. Co do liter, bardzo spodobała mi się również zastosowana na klawiaturze czcionka. Jest bardzo przejrzysta i nie sprawia problemów podczas pisania. Szczególnie fajnym akcentem jest logo producenta na spacji, gdzie zazwyczaj brak jakiegokolwiek symbolu. Wraz z klawiaturą Alloy Elite dostajemy kilka „tytanowych” przycisków dedykowanych dla wsada oraz klawiszy qwer (specjalnie dla gier moba), które są w srebrnym kolorze i na górze mają specjalną teksturę by palce lepiej trzymały się swoich miejsc. Osobiście z nich nie skorzystałem, ale to zawsze ciekawe urozmaicenie. Pomijając już same klawisze w opakowaniu znajdziemy też podpórkę pod nadgarstek, która możemy bezproblemowo wpiąć do dołu klawiatury. Podprórka ta została wykonana w głównej mierze z plastiku, jednakże jej część pokryta została specjalną teksturowaną powłoką.  Nie jest to może szczyt komfortu jednakże lepsza taka podpórka niż żadna. Na całe szczęście nie jest ona kompletnie twarda i delikatnie ugina się pod naciskiem. Nie zabrakło oczywiście diod led informujacych nas o pewnych funkcjach stałych. Znajdują się one nad klawiaturą numeryczną blisko krawędzi całego urządzenia.Mamy tam diodę od CapsLocka, Numlocka, oraz trybu gier.  Zaraz obok po lewej stronie znajdziemy logo producenta, które bardzo ładnie komponuje się z całością.

Przełączniki

HyperX postawiło tutaj na sprawdzone konstrukcje od Cherry MX. Klawiature możemy dostać w 3 różnych wersjach. Z przełącznikami Brown, Blue oraz Red. Na testy dotarła sztuka z przełącznikami Cherry MX RED. Z suchych faktów siła wymagana do aktywacji to 45g, a skok wynosi 2mm. Choć jest to wciąż całkiem „miękki” przełącznik to w porównaniu do takiego Romer G (zastosowanego chociażby w testowanym wcześniej Logitech G PRO) jest trochę wolniejszy. Przełączniki znajdują się naturalnie pod każdym keycapem, a zaraz obok nich znajdują się diody led. Cóż można napisać ciekawego o prawdziwej legendzie? Dla niewtajemniczonych wspomnę jeszcze, że są to przełączniki linearne, czyli nie wyczuwamy w nich momentu aktywacji. Feeling pisania i grania jest naprawdę dobry, a ich klik może być prawdziwą muzyką dla uszu. Z ostatnio testowanych przeze mnie klawiatur ta wypada pod tym względem zdecydowanie najlepiej. Ogólnie Cherry MX RED, są przełącznikami idealnymi na start z klawiaturami mechanicznymi. Bardzo łatwo jest się do nich przyzwyczaić, przez co prędkość pisania znacząco wzrasta.

Podświetlenie

Pod względem podświetlenia HyperX Alloy Elite wypada niestety bardzo przeciętnie. Brak tu diod RGB i jedynym możliwym kolorem jest czerwony. Diody mogą się świecić w 3 różnych ustawieniach intensywności (plus opcja wyłączenia podświetlenia) i 6 trybach m.in. podświetlenie stałe, oddech, fala czy podświetlenie reaktywne. Brak jakiegokolwiek oprogramowania wcale nie ułatwia sprawy i oznacza brak możliwości konfiguracji iluminacji w jakikolwiek inny sposób. Szkoda, że nie możemy chociaż zmodyfikować podświetlenia strefowego, przez co to przydaje się w głównej mierze do gier FPS.

Podsumowanie

HyperX Alloy Elite to solidny sprzęt, który świetnie sprawdza się jako klawiatura gamingowa, czy klawiatura do codziennych zastosowań takich jak pisanie. Obecność numpada znacząco ułatwia pracę z liczbami, a klawisze multimedialne sprawdzają się świetnie w chwilach, kiedy chcemy się zrelaksować. Nie wspominałem o tym wcześniej, ale są jeszcze dwie kwestie, które zostały do omówienia. Mianowicie, klawiaturę do komputera podłączamy za pomocą aż dwóch wtyczek USB. Dlaczego? Prawdopodobnie po to by zapewnić duża przepustowość gniazda USB, które schowane jest na topie urządzenia i może być wykorzystywane na naprawdę wiele sposobów. Przez to kabel wychodzący z klawiatury jest strasznie gruby. Choć oplot jest całkiem elastyczny to jednak masa kabla bardzo utrudnia jego dogodne ułożenie i może sprawiać problemy. Oprócz tego pozostała również kwestia ceny ~550 złotych to kwota jaką przyjdzie nam zapłacić za tą klawiaturę. Jak ma się ona do możliwości? Ciężko to stwierdzić, gdyż pomimo wysokiej jakości wykonania oraz mojego ogólnego zadowolenia tym produktem to jednak nie ma w nim nic co się wyróżnia. Najbardziej boli brak jakiegokolwiek oprogramowania, za pomocą którego moglibyśmy chociażby spersonalizować samo podświetlenie. Myślę, że  przy tej cenie urządzenia soft jest bardzo ważny. Sumując jednak wszystkie plusy i minusy, mogę z czystym sumieniem polecić wam zakup tego produktu. Jest to naprawdę świetna klawiatura, które na pewno was nie zawiedzie!