WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

IARPA pyta naukowców o przyszłość AI

IARPA, czyli Intelligence Advanced Research Projects Activity, to amerykańska agencja rządowa prowadząca badania na potrzeby instytucji wywiadowczych, odpowiednik pracującej dla Pentagonu agencji DARPA. Powstała w 2007 roku agencja zdążyła się już zainteresować sztuczną inteligencją, dlatego też wystosowała prośbę o przydatne informacje w tej dziedzinie.

Tak, wywiad nie zawsze wykrada dokumenty z sejfu ciemną nocą. IARPA po prostu umieściła na swojej stronie internetowej cztery tematy i związane z nimi pytania informując, że jeżeli ktoś jest neurologiem albo informatykiem, może do 29 stycznia podzielić się swoją wiedzą na ten temat.

Choć podstawowe tematy są dla obu grup takie same, to pytania są już inne dla każdej grupy. Przykładowo pierwszym z tematów jest możliwość symulowania analogowych impulsów w mózgu za pomocą obliczeń przybliżonych, neurologów pytano o między innymi o to, jakie braki w wiedzy na temat funkcjonowania mózgu powinniśmy w tej dziedzinie uzupełnić, a informatyków o istniejące próby implementacji sprzętowej rozwiązania.

IARPA porusza również w swojej ankiecie problematykę obliczeń asynchronicznych (mózg nie ma zegara taktującego, jak procesory), braku rozdziału na elementy obliczeniowe oraz pamięć oraz zapominania przez komputery. Ta ostatnia sprawa już silnie zdążyła dać się we znaki zespołom pracującym nad sztuczną inteligencją. Okazuje się bowiem, że kiedy program oparty na sieci neuronowej uczy się czegoś nowego, to często nadpisuje istniejące już wcześniej szlaki i w ten sposób zapomina poprzednio nauczonej czynności. Nasze mózgi natomiast – chociaż też będące tylko sieciami neuronowymi – potrafią w jakiś sposób ten problem ominąć.

Badanie ma pomóc agencji w określeniu przyszłych kierunków rozwoju naukowego. Jeżeli więc znacie się na sieciach neuronowych i chcecie wspomóc obcy wywiad – IARPA przyjmuje również odpowiedzi z zagranicy.

[źródło i grafika: popsci.com]