Powszechność komputerów kwantowych to mokry sen wszystkich informatyków na świecie i ilekroć w takim kontekście pada nazwa „IBM” trzeba pokusić się o chociaż minimum uwagi.

Ponad stuletni koncern informatyczny ma w planach postawić rewolucyjny krok w stronę stworzenia rynku informatyki kwantowej. Miałoby to zostać umożliwione przez platformę IBM Q, która oferowałaby moc komputera kwantowego poprzez chmurę IBM, co byłoby pierwszym takim przypadkiem w całym przemyśle komputerowym.

Choć coraz więcej urządzeń na rynku zdaje się oferować „kwantowość”, prawda jest taka, że nasze aktualne sprzęty są wciąż bardzo ograniczone pod względem mocy obliczeniowej. IBM Q miałoby być pierwszym uniwersalnym, komercyjnym komputerem kwantowym, z którego „każdy” mógłby skorzystać. Pozwalałby on na rozwiązanie problemów zbyt skomplikowanych do przetworzenia przez zwykły, nawet bardzo mocny komputer, więc rodziłyby się w tej kwestii zupełnie nowe możliwości.

Zdaniem IBM już na przestrzeni najbliższych lat uniwersalne systemy komputerów kwantowych zostaną udostępnione do wyboru przez partnerów przemysłowych. Możliwości tego sprzętu z czasem będą się oczywiście zwiększać, doprowadzając do rozwiązania problemów, o których istnieniu nawet nie wiedzieliśmy. Celem firmy jest stworzenie systemu z 50 kubitami, który to byłby zdolny do zaprezentowania wyższości systemów kwantowych nad tym tradycyjnymi. Dokładne sposoby wykorzystania takiej mocy obliczeniowej zostaną wymyślone przez IBM we współpracy z innymi organizacjami i firmami.

Klasyczne komputery są już niezwykle zaawansowane i będą się rozwijać, spełniając wszystkie oczekiwania, jakie mamy w stosunku do biznesu i społeczności. Istnieją jednak liczne problemy, których nie będą one w stanie nigdy zgłębić i aby sięgnąć po wiedzę ze znacznie głębszych pokładów złożoności, potrzebujemy kwantowych komputerów.

Tak sprawę stawia wiceprezydent IBM Systems, Tom Rosamilia, którego firma bardzo prężnie pracuje nad technologią komputerów kwantowych już od wielu lat. W zeszłym roku IBM wypuściło usługę zwaną IBM Quantum Experience, która pozwalała użytkownikom Internetu na zdalne skorzystanie z pięciu-kubitowego systemu kwantowego w celach naukowych. Różne eksperymenty przeprowadzały dotychczas tysiące użytkowników.

źródło: digitaltrends.com | zdjęcie: extremetech.com

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej