Prace nad niezwykle zaawansowanymi i wydajnymi komputerami kwantowymi zatrzymały się gdzieś pomiędzy częścią teoretyczną takiego projektu, a jego ostatecznym wykonaniem. Wygląda na to, że koncern informatyczny IBM znalazł sposób na ominięcie najtrudniejszej przeszkody, do tej pory blokującej stworzenie takiej wszechstronnej maszyny.

Jednym z największych problemów, jakie ludzkość napotkała przy pracy nad komputerami kwantowymi, jest to, że funkcjonują one w burzliwym, kwantowym świecie, w którym korzysta się nie z bitów, a kubitów. Żadnego z nich nie można sprecyzować jako reprezentującego liczbę 0 lub 1, bowiem znajduje się on w stanie pośrednim między tymi dwoma numerami, co wprowadza ogromną zmianę w kwestii wykonywania obliczeń przez komputer, co jest nazywane związkiem fazowym.

Niestety jednak, powoduje to tworzenie się powszechnego błędu, kiedy kubit funkcjonuje jednocześnie w obydwu stanach: może on wtedy zamienić się w standardowe 0 lub 1 (co jest zwane błędem bit flip) lub związek fazowy może zmienić swój znak (phase flip). Pomimo tego, że dysponujemy już technikami, zdolnymi dostrzec obydwa rodzaje pomyłek, nie było możliwym wykrycie ich jednocześnie, co sprawiało, że komputer kwantowy na obecnym etapie produkcji jest właściwie bezużyteczny. Całe szczęście, wygląda na to, że naukowcy z IBM właśnie rozgryźli ten problem:

Drużyna uczonych z IBM użyła różnych sposobów, aby zbadać stan zespołu dwóch niezależnych kubitów. Każdy z nich ujawniał jeden aspekt informacji kwantowej przechowanej na dwóch innych kubitach (tzw. „kod kubitów”). Dokładniej, jeden kubit zdradzał, czy u któregokolwiek z nich występował błąd bit flip, a drugi sprawdzał, czy pojawia się problem phase flip. Ustalenie wspólnej informacji kwantowej jest kluczowym krokiem do poprawy błędów kwantowych, ponieważ dotychczas stosowana bezpośrednia analiza kodu kubitów niszczyła informacje w nich zawarte.

Najwyraźniej to proste rozwiązanie było potrzebnym elementem, aby ruszyć z pracą nad komputerami kwantowymi. IBM uważa, że powinno to wystarczyć, aby móc tą efektywniejszą analizą objąć większą liczbę kubitów.

[źródło: gizmodo.com]

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej