WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

IBM przewiduje, jakie technologiczne rewolucje nastąpią w następnych 5 latach

Pięć lat temu mało kto byłby w stanie przewidzieć, że system sztucznej inteligencji nazwany AlphaGo pokona Lee Sedola, mistrza Go, w jego własnej grze. Nawet eksperci sądzili, że na zwycięstwo trzeba będzie poczekać jeszcze co najmniej dziesięć lat. Ale na początku tego roku algorytm DeepMind Google pobił ludzkiego przeciwnika, wygrywając turniej 4-1.AlphaGo to tylko jeden z przykładów nieprzewidzianego rozwoju AI w ciągu ostatnich kilku lat. I, skoro nowe trendy i technologie pojawiają się co tydzień, kto wie, co wydarzy się w przeciągu najbliższych 5 lat?

IBM zdecydował się wykonać kolejną, coroczną próbę przepowiadania przyszłości technologii w swoim „5 in 5”, podczas których firma korzysta z trendów rynkowych i społecznych w celu przewidzenia innowacji naukowych, które zrewolucjonizują nasze życie przez następne pół dekady.

„5 w 5 rozpoczął jako sposób pokazania najbardziej ekscytujących wydarzeń wychodzących z IBM Research, generowania wspólnych rozmów na temat możliwości innowacji w różnych branżach i promowania zainteresowania tym, jak technologia może być stosowana do rozwiązywania pewnych problemów społecznych i poprawy naszego codziennego życia” powiedział Dario Gil, wiceprezes działu nauki i rozwiązań w IBM Research. W tym rok, tech gigant rozważył jakie instrumenty mogłyby sprawić, że niewidzialne stanie się widzialne. Oto jego przewidywania.

Dzięki sztucznej inteligencji nasze słowa będą lustrem naszego zdrowia psychicznego.

Zdrowie psychiczne jest coraz większym problemem w społecznościach na całym świecie, gdzie istnieje jako emocjonalne obciążenie dla ludzi i obciążenie ekonomiczne dla społeczeństw, w których żyją. Częścią trudności jest to, że w przeciwieństwie do większości dolegliwości fizycznych, psychiczne warunki zdrowotne nie zawsze da się przewidzieć, zapobiegać lub diagnozować. Ale nasze słowa oferują wgląd w nasze umysły i badacze odkrywają pomiędzy nimi ukryte wiadomości.

„W ciągu pięciu lat to, co mówimy i piszemy, będzie wykorzystywane jako wskaźniki naszego zdrowia psychicznego i fizycznego” przewiduje IBM. „Wzorce w naszej mowie i piśmie analizowane przez nowe systemy poznawcze zapewnią ostrzegawcze oznaki wczesnego stadium chorób psychicznych i neurologicznych, które mogą pomóc lekarzom i pacjentom lepiej przewidywać, monitorować i śledzić te choroby.”

Naukowcy niedawno użyli sposobu pociągnięcia pędzla, by przewidzieć zaburzenia neurologiczne u artystów. IBM przewiduje, że AI wkrótce używać takich rzeczy, jak składni i intonacji do podobnych celów.

Hiperobrazowanie i sztuczna inteligencja dadzą nam wzrok superbohatera.

Instrumenty Hi-Tech już dziś pomagają nam obrazować trudne do zaobserwowania regiony w przestrzeni kosmicznej, ale też te głęboko w naszych ciałach. Ale, jak zauważa IBM, działania tych instrumentów są ograniczone do określonych funkcji.

„W ciągu pięciu lat nowe urządzenia obrazujące, wykorzystujące technologię hiperobrazowania i sztuczną inteligencję pomogą nam patrzeć szeroko poza obszar światła widzialnego, poprzez łączenie wielu pasm widma elektromagnetycznego w celu ujawnienia cennych informacji lub potencjalnych zagrożeń, które byłyby nieznane lub ukryte przed wzrokiem” pisze firma. „Co najważniejsze, te urządzenia będą przenośne, niedrogie i łatwo dostępne, więc superbohaterski wzrok może być częścią naszych codziennych doświadczeń.”

Jako przykład, wyobraźmy sobie szyby samochodu, które pomagają kierowcy patrzeć przez mgłę lub wykrywać czarny lód. Albo wyobraźmy sobie, że aparat w telefonie może zrobić zdjęcie Twojej kolacji i przedstawić podział na jej wartość odżywczą.

Makroskopy pozwolą nam zrozumieć złożoność Ziemi w nieskończonym detalu.

IBM nazywa „makroskopami” instrumenty, które oferują wgląd w połączoną i złożoną naturę naszej planety. Zamiast odsłaniać małą rzeczą w środku dużej rzeczy, makroskopy pokażą dużą rzecz poprzez wiele małych rzeczy, które ją tworzą.

„W ciągu pięciu lat będziemy używać algorytmów i oprogramowania uczących się maszyn, aby pomóc zorganizować informacje o świecie fizycznym oraz pomóc wprowadzić rozległe i złożone dane zebrane przez miliardy urządzeń w zasięgu naszego wzroku i rozumu” przewiduje IBM. „Nazywamy to „makroskopem”- ale w przeciwieństwie do mikroskopu, dzięki któremu możemy zobaczyć bardzo małe, lub teleskopu, który widzi daleko, jest to system oprogramowania i algorytmów, który zgromadzi wszystkie złożone dane Ziemi w jedno, aby je zanalizować w celu znalezienia sensu.”

Laboratoria medyczne „w chipie” będą śledzić choroby w nanoskali.

Weź funkcjonujące, pełnowymiarowe laboratorium i ściśnij jego zdolności do czegoś mniejszego niż pendrive – to laboratorium w chipie. Technologia „Lab-on-a-chip” może być w stanie wykryć biomarkery z urządzenia przenośnego, diagnozując choroby takie, jak choroba Parkinsona z łatwością.

„W ciągu najbliższych pięciu lat nowe laboratoria medyczne w chipie będą służyć jako nanotechnologiczni detektywi zdrowotni – wykrywając niewidoczne ślady w naszych płynach ustrojowych i pozwalając nam wiedzieć natychmiast, gdy mamy powody, aby zobaczyć się z lekarzem” pisze IBM. „Celem jest skurczenie do jednej płytki krzemowej wszystkich procesów niezbędnych do analizowania choroby, które normalnie byłyby przeprowadzone w laboratorium biochemicznym w pełnym wymiarze.”

Realność laboratoriów w chipie jest przedmiotem dyskusji, ale jeśli możliwość ich powstania zostanie udowodniona, mogą zrewolucjonizować medycynę i udostępnić opiekę zdrowotną dla osób, które są poszkodowane w inny sposób.

Inteligentne czujniki wykryją zanieczyszczenie środowiska z prędkością światła.

Zazwyczaj nie widać zanieczyszczenia, dopóki nie ma już bezpiecznego odwrotu. Pomyśl o odpadach toksycznych i smogu. Jednak inteligentne czujniki mogą już wychwycić niewidoczne wzory chemiczne w powietrzu, a nawet w naszym oddechu. Poprzez połączenie tych czujników z internetem przedmiotów (the Internet of Things) być może będziemy w stanie wykryć zanieczyszczenia wcześnie, aby uniknąć katastrofalnych zdarzeń.

„W ciągu pięciu lat sieci czujników Internetu przedmiotów, bezprzewodowo podłączone do chmury zapewnią ciągłe monitorowanie ogromnej infrastruktury gazu ziemnego, co pozwoli wykrywać przecieki w ciągu kilku minut, a nie tygodni, zmniejszyć zanieczyszczenia i odpady oraz prawdopodobieństwo katastrofalnych wydarzeń” przewiduje IBM.

Źródło: digitaltrends.com Zdjęcie: IBM