WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

IBM testuje nowe rozwiązania w dziedzinie sztucznej inteligencji

Znany koncern informatyczny zainteresował się osiągnięciami firmy Numenta, która oparła swój koncept sztucznej inteligencji na sposobie, w jaki działa mózg.

Jeff Hawkins założył Numentę, kierując się swoim zamiłowaniem do sztucznej inteligencji i neurobiologii. Pasja zrodziła wciąż udoskonalaną technologię uczenia się maszyn, nazwaną Czasową Pamięcią Hierarchiczną, bazowaną na schemacie działania kory mózgowej. Jak twierdzi Hawkins, firmie nie zależy na oprogramowaniu zaledwie zainspirowanym biologią – celują w dokładne jej odtworzenie, opierające się na mechanizmie wielokrotnych powtórzeń obwodów logicznych.

Projekt został zauważony przez IBM, który powierzył testowanie zespołowi pod nadzorem Winfreda Wilcke’a. Około stu osób bada w siedzibie korporacji algorytmy Numenty pod kątem rozpoznawania wadliwej pracy maszyn polowych na podstawie zdjęć satelitarnych upraw. Ruszyły też prace nad skonstruowaniem nowatorskiego komputera, w którym sposób przepływu bitów będzie odwzorowywał działanie sieci algorytmów według pomysłu Hawkinsa. Wilcke wypowiada się o rozwiązaniach Numenty w samych superlatywach. Jego zdaniem firma znalazła złoty środek pomiędzy odwzorowaniem biologicznego funkcjonowania mózgu i praktycznością, a wyważony stopień skomplikowania modelu pozostawia otwartą furtkę dla powiększenia skali działania w przyszłości.

neocortex_sequence_memory

Numenta ma też swoich krytyków. Jednym z nich jest Gary Marcus, profesor psychologii z New York University, mający własną organizację zajmującą się sztuczną inteligencją (Geometric Intelligence). Według niego, Numenta dokonuje zbytnich uproszczeń i wybiórczo korzysta ze znanych schematów funkcjonowania mózgu, podczas gdy znaczna ich część to jeszcze biała plama na kartach nauki. Taki kierunek działania gryzie się nieco z ideą doskonałego odwzorowania, która przyświeca Hawkinsowi. Marcus dodaje, że nie ma twardych dowodów na to, że algorytmy Numenty sprawdzają się lepiej od innych rozwiązań. W wątpliwościach utwierdza go brak danych o testach technologii na zdolność do zrozumienia języka oraz na uzyskanie przez nią zadowalających wyników w dziedzinie analizy obrazu.

Faktem jest, że Jeff Hawkins nie spieszy się zbytnio z ukazaniem światu swoich innowacyjnych pomysłów w akcji. W 2013r. Numenta wycofała się z pomysłu sprzedaży ich pierwszego software’u o nazwie Grok, służącego do wykrywania anomalii w aktywnościach serwerów. Zamiast tego planują niedługo wypuścić go za darmo. Może więc opóźnienie wynika tylko z braku dobrego marketingu? Hawkins cieszy się, że dzięki pozyskaniu inwestorów jego firma, zamiast zajmować się biznesem, może całkowicie oddać się badaniom. Jeśli wierzyć doniesieniom, on i jego podwładni mają pełne ręce roboty – poza ulepszaniem dotychczasowych algorytmów, starają się rozszerzyć zakres ich możliwości o zdolność do nauki obsługiwania części mechanicznych. Funkcjonalność ta powstaje z myślą o robotyce.

Źródło: TechnologyReview; Zdjęcie:Petrovich9